Δύσκολα η Λίβερπουλ!

Με γκολ του Στέρλινγκ η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς επιβλήθηκε έστω και δύσκολα της Μπέρνλι με 1-0. Οι «κόκκινοι» ήταν τραγικοί στο πρώτο ημίχρονο. Δεν απείλησαν καθόλου, ούτε μπορούσαν να κρατήσουν την μπάλα στην κατοχή τους. Έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο κι έδιναν τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να κάνουν ευκαιρίες. Οι τελευταίοι κυριάρχησαν σ' όλο το πρώτο ημίχρονο, αλλά δε βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Διαφορετική ήταν η εικόνα του δευτέρου ημιχρόνου. Οι παίκτες του Ρότζερς μπήκαν αποφασισμένοι, ενώ βοήθησε και η αλλαγή του Τσαν. Πατούσαν καλύτερα στα πόδια τους και στο 62' ο Στέρλινγκ, έπειτα από ωραία πάσα του Κοουτίνιο, πέρασε τον Χίτον κι έκανε το 0-1.

ΜΠΕΡΝΛΙ (Σον Ντις): Χίτον, Τρίπιερ, Κιν, Σάκελ, Μι (90'+3 Γιούτκιεβιτς), Μάρνεϊ, Τζόουνς (83' Γουάλας), Μπόιντ, Άρφιλντ, Μπαρνς (80' Βόουκς), Ινγκς.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ (Μπρένταν Ρότζερς): Τζόουνς (16' Μινιολέ), Τουρέ (46' Τσαν), Σκρτελ, Σακό, Λούκας, Τζέραρντ, Χέντερσον, Μάρκοβιτς, Κοουτίνιο (73' Λάμπερτ), Λαλάνα, Στέρλινγκ.