«Ανάσανε» με Πινδώνη!

Η ΑΕΛ πέρασε από την έδρα του Αιγινιακού και επέστρεψε στις νίκες. Το παιχνίδι ήταν αρκετά καλό με την «Βασίλισσα» του κάμπου να σημειώνει ένα γκολ και να παίρνει τη νίκη που τόσο ήθελε (0-1). Την επόμενη εβδομάδα η ΑΕΛ έχει το προγραμματισμένο της ρεπό.

Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΛ ήταν ανώτερη και γενικά πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Ευτύχησε να σημειώσει και ένα όμορφο γκολ στο 29’ με τον Πινδώνη και να βάλει τις βάσεις.

Στην επανάληψη η ΑΕΛ συνέχισε στο ίδιο τέμπο, κράτησε το μηδέν στην άμυνα και πήρε το τρίποντο που τόσο ήθελε. Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσε η ΑΕΛ αφού αποβλήθηκε στο 85’ ο Μουλόπουλος με δεύτερη κίτρινη. Με δέκα ολοκλήρωσε και ο Αιγινιακός αφού αποβλήθηκε στο 87’ ο Αραμπατζής.

Το φιλμ του αγώνα

1’ Σουτ του Πόποβιτς έπειτα από μπαλιά του Κουτσοσπύρου η μπάλα άουτ.

12’ Γέμισα του Νεμπεγλέρα, ο Τόλιος χωρίς πρόβλημα μπλοκάρει.

16’ Σουτ ο Περίκο, ο Μπάρος παραχωρεί κόρνερ.

23’ Άστοχο σουτ του Νεμπεγλέρα έπειτα από σέντρα του Κουρτσεσιώτη και κεφαλιά – πάσα του Σουάνη.

29’ Ο Νεμπεγλέρας εκτέλεσε το φάουλ και ο Πινδώνης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τόλιου (0-1).

49’ Σουτ του Κουτσοσπύρου, ο Αποστολίδης διώχνει σε κόρνερ. Στη συνέχεια της φάσεις ο Λιόλιος αστοχεί με κεφαλιά.

52’ Προβολή του Κουτσοσπύρου, η μπάλα στα χέρια του Αποστολίδη.

56’ Σουτ του Στεφανίδη μετά από λάθος διώξιμου του Τόλιου, η μπάλα πέρασε άουτ.

82’ Σουτ του Τζούνιορ λίγο άουτ.

Αιγινιακός (Σταύρος Διαμαντόπουλος): Τόλιος, Αραμπατζής, Γιαζιτζόγλου, Λιόλιος, Ροντρίγκο Μπάρος, Ζούρκος, Πολύζος (80’ Τέλλος), Φαμπίνιο, Καζάκης, Πόποβιτς (61’ Δεμηρτζόγλου), Κουτσοσπύρος.

ΑΕΛ (Θωμάς Γράφας): Αποστολίδης, Μουλόπουλος, Κουρτεσιώτης, Δεληζήσης, Σαρακατσάνος, Νεμπεγλέρας, Πινδώνης, Σουάνης (37’ Μπιλά), Μούτσα (88’ Καρανίκας), Περίκο (68’ Τζούριορ), Στεφανίδης.

Διαιτητική τριπλέτα: Μπαλατσούκας, Στόικος, Κεντζιόπουλος.

*Για πρώτη φορά από τότε που επέστρεψε στην ΑΕΛ ο Κώστας Νεμπεγλέρας δεν φορά το περιβραχιόνιο. Αρχηγός της ΑΕΛ ο Μουλόπουλος.

*Την αναμέτρηση παρακολούθησε και ο μεγαλομέτοχος της ΑΕΛ Βαγγέλης Πλεξίδας.

*Το παιχνίδι παρακολούθησαν και αρκετοί Λαρισαίοι που βρέθηκαν στο γήπεδο και βοήθησαν τους παίκτες της ΑΕΛ.