Εύκολο πρωινό για τον Αχιλλέα

Ο Αχιλλέας Φαρσάλων, κατάφερε να κερδίσει με σκορ 4-1 τον Ηρακλή Χάλκης, για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α’ Ερασιτεχνικής κατηγορίας, που έγινε το πρωί της Κυριακής. Οι γηπεδούχοι, ξύπνησαν ορεξάτοι και κατάφεραν από πολύ νωρίς να εδραιώσουν την νίκη τους, ενώ η ομάδα της Χάλκης, αρκέστηκε μόνο στο να μειώσει στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού.

Μόλις στο 8ο λεπτό, ο Βούλγαρης με προσωπική ενέργεια και πλασέ άνοιξε το σκορ, κάνοντας το 1-0 για την ομάδα των Φαρσάλων. Στο 14’ και ενώ ακόμα δεν είχαν κοπάσει οι πανηγυρισμοί του πρώτου γκολ, ο Μπένος μπήκε με προσωπική ενέργεια στην περιοχή, «έσπασε» την μπάλα στον Ζαγγανά και αυτός διπλασίασε τα τέρματα για τον Αχιλλέα.

Στο 20ο λεπτό, ο Βούλγαρης έκανε ένα πλασέ από καλή θέση αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 35ο λεπτό, ο Αχιλλέας θα μπορούσε να κλειδώσει την νίκη, δημιουργώντας μια διαφορά ασφαλείας, όταν ο Μπένος με κάθετη μπαλιά βρήκε τον Ζαγγανά, που ανατράπηκε στην περιοχή, με τον διαιτητή να καταλογίζει πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων, ενώ απέβαλε και τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων, Χαβίλα, με τον Πρίφτη να παίρνει την θέση του κάτω από τα δοκάρια. Την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε ο Σβερκούλης, ωστόσο έστειλε την μπάλα άουτ και το σκορ παρέμεινε στο 2-0 μέχρι και την λήξη του πρώτου μέρους.

Μόλις ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 47’, ο Βούλγαρης έβγαλε μια μπαλιά για τον Ζαγγανά, που έκανε το πλασέ, αλλά ο τερματοφύλακας απέκρουσε, ωστόσο στην επαναφορά η μπάλα πήγε στον ίδιο παίκτη, που με κεφαλιά σημείωσε το 3-0. Στο 60’ ο Ζαγγανάς, με πλασέ έκανε το 4-0, σημειώνοντας παράλληλα και χατ-τρικ. Από εκεί και πέρα, το μόνο που κατάφερε ο Ηρακλής Χάλκης, ήταν να μειώσει σε 4-1, όταν μετά από λάθος γύρισμα του Θανάση Κουτσουκέρα στον τερματοφύλακα, ο Κουσιώρας έκλεψε την μπάλα και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Αχιλλέας Φαρσάλων(Παναγιώτης Κορδαλής): Κουτσουκέρας Ν., Πατσιούρας(65’ Κουτσουκέρας Θ.), Τσιούλης, Τσιανάκας Β., Τσιανάκας Απ., Αντωνιάδης, Κομισόπουλος, Σβερκούλης, Ζαγγανάς(65’ Θεοχάρης), Μπένος(70’ Βόπης), Βούλγαρης.

Ηρακλής Χάλκης(Νίκος Ανδρέου): Χαβίλας, Ζησάκης, Βογιατζής Σ.(60’ Ρέψης), Τσίρκας, Αλμυρούλης, Τσιλιάκος, Σταμάτης(10’ Πρίφτης), Βογιατζής Χρ., Γούπος(80’ Γκουγκότης), Παπαδημητρίου, Κουσιώρας.