Βαθμολογία

Το πρόγραμμα 4ης αγωνιστικής

Η αναμέτρηση της Ιταλίας με την Κροατία ξεχωρίζει στην 4η αγωνιστική των προκριματικών του EURO 2016, η οποία διεξάγεται το τριήμερο (14-15-16 Νοεμβρίου).

Το ματς του "Σαν Σίρο" είναι μάλιστα ντέρμπι κορυφής του του 8ου ομίλου, με Ιταλούς και Κροάτες μετά από 3 αγωνιστικές να έχουν αμφότεροι μόνο νίκες.

Απώλεια μετά από 3 ματς δεν έχουν επίσης οι Αγγλία, Β.Ιρλανδία, Σλοβακία, Τσεχία και Ισλανδία, ενώ δύο νίκες σε ισάριθμα ματς έχει το Ισραήλ.

Εκτός από την Ελλάδα που υποδέχεται τους Νήσους Φαρόε, σε πολύ δύσκολη θέση βρίσκεται και η Ολλανδία, η οποία φιλοξενεί τη Λετονία και θα πρέπει να νικήσει αν θέλει να μην απομακρυνθούν Ισλανδία και Τσεχία (παίζουν αντίπαλες, επίσης ντέρμπι κορυφής).

Το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής:

 

Παρασκευή

Γεωργία - Πολωνία (19:00)

Γερμανία - Γιβραλτάρ (21:45)

Σκωτία - Ιρλανδία

Ελλάδα - Νήσοι Φαρόε

Ουγγαρία - Φινλανδία

Ρουμανία - Β.Ιρλανδία

Πορτογαλία - Αρμενία

Σερβία - Δανία

 

Σάββατο

Λουξεμβούργο - Ουκρανία (19:00)

Αγγλία - Σλοβενία

Σαν Μαρίνο - Εσθονία

Αυστρία - Ρωσία

Μολδαβία - Λίχτενσταϊν

Σκόπια - Σλοβακία (21:45)

Ισπανία - Λευκορωσία

Ελβετία - Λιθουανία

Μαυροβούνιο - Σουηδία

 

Κυριακή

Ολλανδία - Λετονία (19:00)

Βέλγιο - Ουαλία

Κύπρος - Ανδόρα

Αζερμπαϊτζάν - Νορβηγία

Τσεχία - Ισλανδία (21:45)

Τουρκία - Καζαχστάν

Ισραήλ - Βοσνία-Ερζεγοβίνη

Βουλγαρία - Μάλτα

Ιταλία - Κροατία

 

Οι βαθμολογίες

 

1ος όμιλος

1. Ισλανδία 9 (8-0)

2. Τσεχία 9 (8-4)

3. Ολλανδία 3 (4-5)

4. Λετονία 2 (1-4)

5. Καζαχστάν 1 (3-7)

6. Τουρκία 1 (2-6)

 

2ος όμιλος

1. Ουαλία 7 (4-2)

2. Ισραήλ 6 (6-2)*

3. Βέλγιο 4 (7-1)*

4. Κύπρος 3 (4-5)

5. Βοσνία/Ερζεγοβίνη 2 (2-3)

6. Ανδόρα 0 (2-12)

 

*έχουν δώσει 2 ματς

 

3ος όμιλος

1. Σλοβακία 9 (6-2)

2. Ισπανία 6 (10-3)

3. Ουκρανία 6 (3-1)

4. Σκόπια 3 (4-8)

5. Λευκορωσία 1 (2-6)

6. Λουξεμβούργο 1 (3-8)

 

4ος όμιλος

1. Πολωνία 7 (11-2)

2. Ιρλανδία 7 (10-1)

3. Σκωτία 4 (4-4)

4. Γερμανία 4 (3-4)

5. Γεωργία 3 (4-3)

6. Γιβραλτάρ 0 (0-17)

 

5ος όμιλος

1. Αγγλία 9 (8-0)

2. Σλοβενία 6 (3-1)

3. Λιθουανία 6 (3-2)

4. Ελβετία 3 (4-3)

5. Εσθονία 3 (1-2)

6. Σαν Μαρίνο 0 (0-11)

 

6ος όμιλος

1. Βόρειος Ιρλανδία 9 (6-1)

2. Ρουμανία 7 (4-1)

3. Φινλανδία 4 (4-4)

4. Ουγγαρία 4 (3-3)

5. Ελλάδα 1 (1-4)

6. Νήσοι Φαρόε 0 (1-6)

 

7ος όμιλος

1. Αυστρία 7 (4-2)

2. Ρωσία 5 (6-2)

3. Σουηδία 5 (4-2)

4. Μαυροβούνιο 4 (2-1)

5. Μολδαβία 1 (2-5)

6. Λίχτενσταϊν 1 (0-6)

 

8ος όμιλος

1. Κροατία 9 (9-0)

2. Ιταλία 9 (5-1)

3. Νορβηγία 6 (5-3)

4. Βουλγαρία 3 (3-4)

5. Μάλτα 0 (0-6)

6. Αζερμπαϊτζάν 0 (2-10)

 

9ος όμιλος

1. Αλβανία 4 (2-1)

2. Δανία 4 (3-3)

3. Πορτογαλία 3 (1-1)*

4. Σερβία 1 (1-1)*

5. Αρμενία 1 (2-3)*

Γαλλία**

 

*έχουν δώσει 2 ματς

 

** η Γαλλία συμμετέχει στον 9ο όμιλο άνευ συναγωνισμού

***από κάθε όμιλο περνούν οι δύο πρώτες ομάδες, ενώ την 24άδα συμπληρώνουν η διοργανώτρια Γαλλία, η καλύτερη 3η των ομίλων και τέσσερις ομάδες που θα προκύψουν από τα μπαράζ μεταξύ των υπόλοιπων 3ων

 

Ο πίνακας των σκόρερς

 

4 γκολ

Όμερ Νταμάρι (Ισραήλ)

Γκίλφι Σίγκουρντσον (Ισλανδία)

Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι (Πολωνία)

 

3 γκολ

Ρόμπι Κιν (Ιρλανδία)

Πάκο Αλκάθερ (Ισπανία)

Ντάνι Γουέλμπεκ (Αγγλία)

Κάιλ Λάφερτι (Β. Ιρλανδία)

Μπόρεκ Ντότσκαλ (Τσεχία)

Μιλιβόγιε Νοβάκοβιτς (Σλοβενία)