Το Μ. Ελευθεροχώρι, πέρασε δύσκολα από τους Καλαρρύτες

Ένα πολύ δυνατό ματς διεξήχθη την Κυριακή το μεσημέρι στο Κουλούρι, ανάμεσα στους Καλαρρύτες και το Μ. Ελευθεροχώρι. Τελικό αποτέλεσμα 0-2 για την φιλοξενούμενη ομάδα η οποία πραγματικά πέρασε διά πυρός και σιδήρου γα να φτάσει στη νίκη.

Πολύ νωρίς στο 5’ άνοιξαν το σκορ οι φιλοξενούμενοι, όμως οι Καλαρρύτες δεν το έβαλαν κάτω. Έκαναν πολλές φάσεις, πίεσαν, είχαν και δοκάρι στο 27’ με τον Μικερτζή.

Επίσης στο 30’ αξίζει να αναφέρουμε πως οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για πέναλτι που δεν τους δόθηκε σε μια αμφισβητούμενη φάση. Στην επανάληψη πίεσαν ασφυκτικά οι γηπεδούχοι για να φτάσουν στην ισοφάριση, έχασαν ευκαιρίες και επειδή η μπάλα τιμωρεί, δικαιώθηκαν οι αντίπαλοι αφού στο 75΄σε μια αντεπίθεση διπλασίασαν τα τέρματά τους.

Το παιχνίδι είχε ρυθμό, δύναμη, αρκετές μονομαχίες, με ισάξιες τις δύο ομάδες να παλεύουν για το ποια θα νικήσει. Τελικός νικητές αποδείχθηκε το Μεγάλο Ελευθεροχώρι που συνεχίζει σε… υψηλές πτήσεις!

Το φιλμ του αγώνα

5’ Ξεφτέρης – Γεωργάκης έκαναν το ένα – δύο και ο τελευταίος με σουτ έκανε το 0-1.

10’ Ο Μουστάκας έδωσε στον Μικερτζή, αυτός δεν μπόρεσε να κάνει το κοντρόλ και έχασε μεγάλη ευκαιρία.

12’ Φάουλ ο Βαλιάκος Α., το εκτέλεσε ο Μητούλας, πήρε την κεφαλιά ο Ξεφτέρης και την έστειλε άουτ.

20’ Ο Ξεφτέρης ξέφυγε από την άμυνα, μόνος του βρέθηκε έστειλε την μπάλα άουτ.

22’ Από κόρνερ για τους φιλοξενούμενους, ο Λυμπίκης Α. πήρε την κεφαλιά και την έστειλε άουτ.

27’ Ο Μικερτζής έκανε το σουτ, η μπάλα βρέθηκε στο δοκάρι και πέρασε κόρνερ.

50’ Εκτέλεση κόρνερ ο Κωνσταντάς για τους Καλαρρύτες, με υπερένταση έδιωξε ο Γιαννακός.

52’ Ο Κωνσταντάς έδωσε στον Σακογιάννη, αυτός από πολύ κοντά αστόχησε.

53’ Ο Ξεφτέρης με τον Μπρέλλα έκαναν το ένα – δύο με τον τελευταίο από πολύ κοντά να αστοχεί.

75’ Παναγιώτου – Λυμπίκης έκαναν το ένα – δύο, η σέντρα έφτασε στον Γεωργάκη ο οποίος με ένα ωραίο σουτ έκανε το 0-2.

78’ Ο Σακογιάννης για τους Καλαρρύτες από πολύ κοντά έστειλε την μπάλα άουτ.

79’ Ο Ντρέου έκανε το σουτ και η μπάλα πέρασε ξυστά άουτ.

Καλαρρύτες (Κώστας Ρεντούμης): Σουπεκιώτης, Παρασχάκης, Γκόγκος, Μουστάκας, Μπράταν, Κουλούρης, Βασιλόπουλος, Μικερτζής, Δασκαλόπουλος (68’ Ντρέου), Κωνσταντάς, Χάμος (46’ Σακογιάννης).

Θύελλα Μεγάλου Ελευθεροχωρίου (Στέφανος Μπόρας): Γιαννακός, Τάμπλης, Γεωργάκης, Μητούλας, Λυμπίκης, Παππάς, Γραμμένος, Ξεφτέρης, Βαλιάκος Μ., Βαλιάκος Α. (25’ λ.τ. Μπρέλλας – 65’ λ.τ. Κόσσυβας), Βαλιάκος Π. (27’ λ.τ. Παναγιώτου).

Διαιτητική τριπλέτα: Κακάνης Ν., Κόκκας Κ., Παράσχος Α.