Η «χρυσή λύρα» ήταν του Απόλλωνα!

Όπως ο θεός Απόλλων έπαιζε λύρα, έτσι και ο Απόλλων Βρυσιών έπαιξε τη δική του λύρα και τους δώρισε τρία γκολ, απέναντι στην Ακαδημία Αχιλλέως (3-1). Απ’ τα πρώτα λεπτά χάθηκαν μοναδικές ευκαιρίες για τους γηπεδούχους στο 2’ – 5’ – 8’ – 10’. Και έτσι στο 14’ προηγήθηκε η Ακαδημία Αχιλλέως. Από εκεί και πέρα οι φάσεις συνεχίστηκαν για τα Βρυσιά, όμως μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν.

Στην επανάληψη και μετά την «χρυσή» αλλαγή που έκαναν οι γηπεδούχοι με τον Λιάπη, κατάφεραν στο 50’ να ισοφαρίσουν, από εκεί και πέρα να έχουν την απόλυτη κατοχή του παιχνιδιού μιας και που η ομάδα της Ακαδημίας «κατέρρευσε» και στη συνέχεια στο 58’ και στο 75’ με τον πολύ καλό Αρβανιτοζήση Δ. και Γ. αντίστοιχα να κάνουν τρία τα τέρματά τους και να χάνουν και άλλες ευκαιρίες.

2’ Αρβανιτοζήσης Γ. βρέθηκε τετ α τετ, έδιωξε ο τερματοφύλακας.

5’ Ένα – δύο Αρβανιτοζήσης Γ. με Γιαντσίδη ο τελευταίος έδωσε την ασίστ από το ύψος του πέναλτι στον Μπατζογιάννη και αυτός έστειλε την μπάλα πάνω από το δοκάρι.

8’ Μετά από κόρνερ του Γιαντσίδη, πήρε ο Ζητούνης, έκανε το σουτ απέκρουσε ο τερματοφύλακας πάνω στην γραμμή.

10’ Αρβανιτοζήσης Γ. εκτέλεσε φάουλ έξω από την περιοχή, πήρε την κεφαλιά ο Γιαντσίδης, απέκρουσαν οι αμυντικοί πάνω στην γραμμή.

14’ Από κόρνερ του Καρακώστα, πήρε την μπάλα ο Πέτσας και έκανε το 0-1.

25’ Χαμένες ευκαιρίες για τους φιλοξενούμενους από Καψιώχα, Αναγνώστη και Μισαϊλίδη.

32’ Αρβανιτοζήσης Δ. μετά από κεφαλιά του Αγγελάκη, πλάσαρε απέκρουσε όμως ο τερματοφύλακας.

40’ Σουτ του Γιαντσίδη απέκρουσε ο τερματοφύλακας.

50’ Λιάπης – Αρβανιτοζήσης Γ. έκαναν το ένα – δύο, σέντρα του τελευταίου με βολέ πάνω στην κίνηση έκανε το 1-1.

58’ Κόρνερ από δεξιά με τον Καναβό, η μπάλα πήγε στον Λιάπη, αυτός έδωσε στον Αρβανιτοζήση Δ. και έκανε το 2-1.

60’ & 65’ & 70’ Χαμένες ευκαιρίες για τον Απόλλωνα, με Αγγελάκη, Λιάπη και Ζητούνη να στέλνουν την μπάλα άουτ.

75’ Συνδυασμός Λιάπη – Ζητούνη – Αρβανιτοζήση Γ., αυτό έδωσε αριστερά στον Γιαντσίδη ο οποίος τρίπλαρε τους αμυντικούς και με δυνατό σουτ έκανε το 3-1.

78’ Φάουλ του Γιαντσίδη, η μπάλα στην ρίζα της δοκού.

82’ Ο Γιαντσίδης μπήκε από αριστερά, σέντραρε πάνω στην κίνηση, πήρε το σουτ ο Λιάπης, απέκρουσε ο τερματοφύλακας.

85’ Ωραίο σουτ του Ζητούνη, αφού πέρασε τους αμυντικούς απέκρουσε ο Στεργιόπουλος.

Απόλλων Βρυσιών: Μητσόπουλος, Μπερσιάνης, Αγγελάκης, Στεφανής, Γαϊτανίδης, Μπακογιάννης (55’ Καναβός), Καραντάκης (46’ Λιάπης), Ζητούνης, Γιαντσίδης, Αρβανιτοζήσης Γ., Αρβανιτοζήσης Δ.

Ακαδημία Αχιλλέως: Στεργιόπουλος, Μάρκου (75’ Σακελαρίου), Σαμιώτης, Σακελαρίου, Δημακόπουλος, Καραμπέρης (75’ Χρόνης), Καψιώχας, Αναγνώστης, Μισαϊλίδης, Πέτσας, Καρακώστας (55΄Τύμπας).

Διαιτητική τριπλέτα: Λυτροσυγκούνης Θ., Κοντοβασίλης Ν., Τσιαπλές Σ.