Ήττα… με καλό «πρόσωπο» στο πρώτο μέρος

Την πρώτη της ήττα γνώρισε η Ολύμπια Λάρισας, σε μία από τις πιο δύσκολες έδρες της κατηγορίας. Συγκεκριμένα οι «πορτοκαλί ηττήθηκαν με 65-57 στο ΔΑΚ της Λευκάδας από την τοπική Νίκη, στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής.

Η Ολύμπια που έκανε καλό πρώτο μισό του παιχνιδιού, και χάνοντας την Ασημίνα Κουτσουνούρη με 5 φάουλ τρία λεπτά πριν τη λήξη, δεν κατάφερε να κάνει αντίστοιχο 2ο ημίχρονο και εν΄τέλει να ηττηθέι, πληρόνωντας στο τέλος κάποια καθοριστικά λάθη.

Κορυφαία για τις «πορτοκαλί», η Δήμητρα Χαβαλέ με 22 πόντους. Πλέον όλη στην ομάδα στρέφονται στο εντός έδρας παιχνίδι με την Καλαμαριά για την 3η αγωνιστική της Α2 Εθνικής Κατηγορίας των Γυναικών.

Δεκάλεπτα: 12-16, 34-25, 45-38, 65-57.

Διαιτητές: Πετρόπουλος Β.-Μακρόπουλος.

ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Δουβίτσας-Βαφειάς): Χαιριστανίδου 18, Αργυρού 2, Τζίμπο, Κανταρά 7, Μπαλλά, Κρητικου 3(1), Ψυχογιού 18(1), Καββαδία, Μοσχοπούλου 17(2).

ΟΛΥΜΠΙΑ ΛΑΡΙΣΑΣ(Λιάκος): Κυριστάκα 11(1), Καψοκόλη 2, Σουλιώτη 2, Σπυροπούλου 7(1), Χαβαλέ 22(2), Σκαρλη, Κουτσουνούρη 13(1), Καλλίδη, Ντριστέλλα.