Ντέρμπι; Ποιο ντέρμπι;

Ο Σμόλικας μετέτρεψε σε δικό του πάρτι το ντέρμπι της Φαλάνης, αφού επικράτησε του -τυπικά γηπεδούχου- Φαλανιακού με σκορ 4-1.

Η ομάδα του Νίκου Γκαλίτσιου προηγήθηκε στο σκορ στο 20' με σουτ του Δάσσιου από το ύψος του πέναλτι και μετά από πάσα Κόκκινου. Στο 30' ο Κόκκινος ανέλαβε τον ρόλο του σκόρερ, αφού με σουτ εκτός περιοχής πέτυχε το 0-2.

Στο 35' ο Φαλανιακός αντέδρασε και είχε δοκάρι σε απευθείας φάουλ του Αλεξανδρή. Δεν είχε την ίδια τύχη όμως και το φάουλ του Ιγγλέζου στο 41' που κατέληξε στο παραθυράκι του Μόρα για το 1-2.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Φαλανιακός προσπάθησε να πιέσει, όμως στο ο Δάσσιος με κεφαλιά έπειτα από σέντρα Λιούσκα, πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 1-3.

Το τελικό 1-4 διαμόρφωσε στο 70' ο Νεστορίδης με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Κόκκινου.

Να σημειώσουμε ότι ο Σμόλικας είχε και δοκάρι στο 80ο λεπτό σε σουτ του Μπαρούτα.

Ο Σμόλικας Φαλάνης αφιερώνει την νίκη στο μέλος της διοίκησης, Χάρη Πανταζή, ο οποίος έχασε τον πατέρα του και στον χορηγό της ομάδας Γιώργο Παλάσκα.

Οι συνθέσεις

Φαλανιακός (Φεραίος Γιαννακός): Μιγδάνης, Γκουντρουμπής, Φραγκογούλας (55' Παζώλης), Μανακούσιος, Πανταζής, Λιλολάρι, Παπαγεωργίου (80' Σγουραλής), Μπλέντι (55' Αλατάς), Βαρσάμης, Αλεξανδρής, Ιγγλέζος.

Σμόλικας Φαλάνης (Νίκος Γκαλίτσιος): Μόρας, Λιούσκας, Δολιάνης, Γανός (30' Τανάγιας Χρ.), Μανιώτης, Νεστορίδης, Μπαρούτας, Πατσής (55' Χατζηγιάννης), Τσιρόπουλος, Κόκκινος, Δάσσιος (75' Τανάγιας Γ.).

Διαιτητές: Μαστοροδήμος Χ., Δήμου Γ., Πατέτσος Γ.