Πανάξια πρόκριση ο Τύρναβος!

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ κατάφερε να κάνει την ολική ανατροπή κόντρα στον Πιερικό (2-1)

Σπουδαία και σίγουρα μεγάλη νίκη – πρόκριση πέτυχε η ομάδα του Τυρνάβου επί του Πιερικού στο στάδιο Αλκαζάρ με σκορ 2-1.Η αναμέτρηση διεξήχθη παρουσία αρκετού κόσμου με την λαρισινή ομάδα εκτός από την πρόκριση να έχει και οικονομικά οφέλη.

Του Βασίλη Βάνη

Σε ένα νευρικό πρώτο ημίχρονο ο Πιερικός προηγήθηκε της ομάδας του Τυρνάβου με 0-1 μετά από εκτέλεση πέναλτι του Μάρκοβιτς. Κυρίαρχος του ημιχρόνου ήταν ο Πιερικός όπου είχε και τις περισσότερες ευκαιρίες για να πετύχει το γκολ. Πάντως οι γηπεδούχοι έχουν παράπονα από την διαιτησία σε αυτό το πρώτο μέρος της αναμέτρησης.

Μεταλλαγμένος βγήκε ο Τύρναβος στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης καθώς οι παίκτες του 'Αγγέλου Διγκόζη έκαναν ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο και με αλλαγές στην σύνθεση μπόρεσε να ανατρέψει το αποτέλεσμα και με δύο γκολ να πάρει την ιστορική πρόκριση.

5’ Τετ α τετ του Σίλβα μετά από την πάσα του Μυστακίδη αποκρούει με τα πόδια ο Πρίφτης.

35' Πέναλτι για τον Πιερικό από ανατροπή του Σολφερίνο πάνω στον Μυστακίδη.

36' ΓΚΟΛ για τον Πιερικό μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μάρκοβιτς (0-1).

39' Πάσα του Αλεξίου στον Σίλβα ο οποίος αστοχεί από θέση βολής.

52' Σουτ του Μυστακίδη μπλοκάρει σταθερά ο Πρίφτης.

57' Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Μιλουτίνοβιτς μπλόκαρε σταθερά ο Παπατολίκας.

63' Δοκάρι του Τσούκαλου από σούτ μέσα από την περιοχή τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Πιερικού

75' ΓΚΟΛ για τον Τύρναβο μετά από υπέροχη κεφαλιά του Σολφερίνο μετά από σέντρα του Χαλούλου (1-1).

80' Μακρινό σουτ του Μούσσα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Πιερικού.

85' Τετ ατ τετ του Ζυγκερίδη δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα.

89' Σουτ του Γιαννούλη περνάει έξω από το αριστερό δοκάρι του Πρίφτη.

90' ΓΚΟΛ για τον Τύρναβο (2-1). Μπαλιά από τον Πεχλιβανόπουλο βγάζει μόνο του τον Τσούκαλο ο οποίος πλασάρει ωραία τον Παπατολίκα.

Τύρναβος (Άγγελος Διγκόζης): Πρίφητς, Σαμαράς, Καραμανλής, Χαλούλος (Στεργιανός), Πεχλιβανόπουλος, Ντατίδης, Μιλουτίνοβιτς, Γεωργίου (Ζυγκερίδης 72'), Όττα, (Μούσσα 56΄) Τσούκαλος, Σολφερίνο.

Πιερικός (Μιχάλης Ζιώγας): Παπατολίκας, Ντόικιτς, Ντόσης, Λαμπάκης, Κοντσίδης, Σπάσιτς, Τσιάρας (Μανίκας 76'), Μάρκοβιτς (Κόιτς 69'), Μυστακίδης (Γιαννούλης 62'), Αλεξίου.

Διαιτητική τριπλέτα: Γρατσάνης (Τρικάλων), Βοηθοί: Κουρέντας (Τρικάλων), Βαφειάδης (Καρδίτσας).