Νίκη με ανατροπή για τον Δωτιέα Αγιάς!

Κέρδισε στο τελευταίο φιλικό τεστ την Κοζάνη, μία εβδομάδα πριν την πρεμιέρα του πρωταθλήματος (3-2)

Ένα ενδιαφέρον φιλικό τεστ διεξήχθη το απόγευμα της Κυριακής στην Αγιά. Ο τοπικός Δωτιέας αντιμετώπισε την Κοζάνη, ομάδα που θα αντιμετωπίσει και στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής (2ος όμιλος). Τελικό αποτέλεσμα 3-2 για την Αγιά και μάλιστα με ανατροπή.

Οι δύο τεχνικοί (Αντωνίου – Προβίδας) είχαν την ευκαιρία να δοκιμάσουν αρκετούς παίκτες και σχήματα μία εβδομάδα πριν την πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Ο Δωτιέας σε γενικές γραμμές παρουσίασε ένα ανταγωνιστικό πρόσωπο και μια ομάδα που έχει ταυτότητα. Με την εμπειρία των παικτών που διαθέτει θα είναι σίγουρα μία από τις ομάδες που θα διεκδικήσουν την άνοδο. Από την πλευρά της η Κοζάνη έδειξε πως διαθέτει ένα αρκετά νεανικό σύνολο που όμως έχει τις δυνατότητες να κάνει κάτι καλό.

Την αναμέτρηση παρακολούθησε λίγος κόσμος αυτή τη φορά, με τον καιρό να μην βοηθά αφού σε όλη τη διάρκεια του αγώνα έβρεχε. Αναφορικά με την εικόνα του ματς, ο Δωτιέας σημείωσε δύο γκολ με τους Ουέλινγκτον και Κράβαρη και είχε πέτυχε και ένα αυτογκόλ.

Η ομάδα της Λάρισας ξεκίνησε ιδανικά το ματς, σημείωσε ένα γρήγορο γκολ, όμως στη συνέχεια ήρθε η ψυχρολουσία και δέχθηκε δύο. Στην επανάληψη ο Δωτιέα μπήκε δυνατά έκανε φάσεις, πίεσε τον αντίπαλο περισσότερο και κατάφερε να κάνει την ολική ανατροπή.

5’ Απευθείας φάουλ του Ουέλινγκτον και 1-0.

13’ Πάσα του Τσικόπουλου στον Παπαδόπουλο, σουτ ο τελευταίος η μπάλα λίγο άουτ.

19’ Μετά από σύγχυση στην άμυνα του Δωτιέα, ο Γκέρι από κοντά κάνει το 1-1.

20’ Πάσα του Γκέρι στον Τσικόπουλο, σουτ από πλάγια, απέκρουσε ο τερματοφύλακας και πάνω στην γραμμή ο Κόκκας έδιωξε τον κίνδυνο.

22’ Απευθείας φάουλ του Κλόντι, μέσα στην περιοχή ο Καραμπατζάκης με κεφαλιά κάνει το 1-2.

30’ Σουτ δυνατό του Σκέρτη η μπάλα κόρνερ.

34’ Σέντρα του Κλόντι, ο Σκέρτη πήρε την κεφαλιά και η μπάλα κατέληξε άουτ.

35’ Φάουλ του Ουέλινγκτον, κάπου βρήκε η μπάλα και κατέληξε κόρνερ.

53’ Φάουλ του Τσιρογιάννη, έδιωξαν οι αμυντικού.

60’ Φάουλ του Ουέλινγκτον, κεφαλιά ο Κράβαρης και 2-2.

69’ Σέντρα ο Κουβελάς, πήρε την κόντρα ο Καραμπατζάκης και 3-2.

83’ Πάσα του Ματούλα στον Τσικόπουλο, με τον τελευταίο από πλεονεκτική θέση δεν πρόλαβε να σημειώσει το γκολ.

90’ Σουτ ο Ηλίας, δύσκολα ο Σταυράκης.

Δωτιέας Αγιάς (Σωτηρής Αντωνίου): Λαμπρόπουλος, Δημολιός, Χότζα, Κόκκας, Κουρδής, Ντακούλας, Κουβελάς, Ουέλινγκτον, Λεμά, Σωτηρόπουλος, Πετρουζέλης.

Έπαιξαν και οι: Γούτος, Τσατσαλίδης, Μίλκοβιτς, Κράβαρης, Σταυράκης, Βαρουξάκης, Τσιρογιάννης, Τσακάλι, Λάϊος, Σελήνης.

Κοζάνη (Γιάννης Προβίδας): Βίδρας, Κλόντι, Καραμπατζάκης, Μπιμπίρης, Ματούλας, Μαλούτας, Σίμος, Σκέρτη, Τσικόπουλος, Παπαδόπουλους, Γκέρι.

Έπαιξαν και οι: Βαλαής, Μήνος, Μπίτσης, Ηλίας, Χατζηγιαννάκης, Γρίβας, Μήνος, Άλα, Δρόσος.

Διαιτητική τριπλέτα: Αγγελούλης, Δεληγιάννη Α., Δήμου.