Τα παλικάρια από τον Τύρναβο

ΕΘΕΣΕ ΤΑ ΘΕΜΕΛΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΚΡΙΣΗ

Παλικαρίσια νίκη κατάφερε να πάρει ο Τύρναβος μέσα στο γήπεδο του Λιτοχώρου, επί του Πιερικού, τον οποίο και κέρδισε με σκορ 0-1 για την πρώτη αγωνιστική της πρώτης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας. Η ομάδα του Νομού μας, μπήκε αποφασισμένη στο παιχνίδι και με ένα γκολ του Τσούκαλου στο 20ο λεπτό, έθεσε στέρεες βάσεις για την πρόκριση στην επόμενη φάση και πλέον όλα είναι στο χέρι της, αφού στο επαναληπτικό παιχνίδι θα αντιμετωπίσει τον Πιερικό στην έδρα της, έχοντας το πάνω χέρι.

Αποστολή στο Λιτόχωρο: Χρήστος Γκατζούλης, Βασίλης Βάνης.

Απόδοση: Γιώργος Μητσιούλης.

Πως παρατάχτηκε ο Τύρναβος

Ο Τύρναβος ξεκίνησε με τον Πρίφτη κάτω από τα δοκάρια, τον Χαλούλο δεξιά και αριστερά τον  Πεχλιβανόπουλο ενώ στα στόπερ ήταν οι Κισκαμπάνης και Καραμανλής. Αμυντικά χαφ ήταν οι  Μιλουτίνοβιτς και Νταντίδης, με τον Γεωργίου αριστερά και τον Ποκόνγκ δεξιά, ενώ επιθετικό δίδυμο ήταν ο Τσούκαλος με τον Σολφερίνο.

Πιο έτοιμος ο Τύρναβος στο πρώτο μέρος

Στο πρώτο ημίχρονο, οι δύο ομάδες έπαιξαν δυνατά, ωστόσο έδειξαν πως θέλουν ακόμα δουλειά, μιας και δεν είναι 100% έτοιμες. Ο Πιερικός ήταν αυτός που απείλησε πρώτος την εστία του Πρίφτη, λίγο πριν την συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου, με τον Μυστακίδη και τον Ντόικιτς, να χάνουν σημαντικές ευκαιρίες αμφότεροι.

Από την άλλη, ο Τύρναβος κατάφερε να ανοίξει το σκορ, μέσα στο γήπεδο του Λιτοχώρου, στο 20ο λεπτό, όταν μετά από μια απομάκρυνση της μπάλας από τον Καραμανλή, ο Τσούκαλος εκμεταλλεύτηκε ένα λάθος της αντίπαλης άμυνας και έκανε το 0-1.

Από εκεί και πέρα, το παιχνίδι συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να έχουν ευκαιρίες εκατέρωθεν, όμως ο Τύρναβος κατάφερε να κρατήσει το υπέρ του σκορ και να πάει με αυτό στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Κράτησε το υπέρ του σκορ στο δεύτερο

Στο δεύτερο μέρος, ο Τύρναβος θέλοντας να κρατήσει το υπέρ του σκορ, έπαιξε πιο αμυντικά, ενώ βγήκε σε κάποιες αντεπιθέσεις, βασιζόμενος στην ταχύτητα αλλά και τα τρεξίματα των ποδοσφαιριστών του. Η ομάδα του Πιερικού από την άλλη, προσπάθησε να αντιδράσει και να φτάσει στην ισοφάριση ωστόσο η αστοχία των ποδοσφαιριστών της αλλά και καλή αμυντική λειτουργία του Τυρνάβου, κράτησαν το νικητήριο σκορ για την ομάδα του Νομού μας.

6’: Σουτ του Μυστακίδη, λίγο άουτ.

7’: Κόρνερ για τον Πιερικό με τον Ελιομάρ κεφαλιά ο Ντόικιτς πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

18’: Ο Μανίκας εκτέλεσε φάουλ αλλά βρήκε στα σώματα.

20’: Απομάκρυνση της μπάλας από τον Καραμανλή, λάθος στην άμυνα του Πιερικού και ο Τσούκαλος με σουτ έκανε το 0-1.

24’: Σουτ του Μυστακίδη, λίγο έξω από το δοκάρι.

41’: Σουτ του Ελιομάρ λίγο έξω.

42’: Σέντρα του Γεωργίου και απομάκρυναν οι αμυντικοί προ του Τσούκαλου, που ήταν σε θέση βολής.

44’: Λάθος του Ποκόνγκ, έβγαλε σε θέση βολής τον Μυστακίδη, που έστειλε την μπάλα στο εξωτερικό των διχτυών.

47’: Κοντινό πλασέ ο Γιαννούλης, απέκρουσε ο Πρίφτης.

49’: Σέντρα του Γιαννούλη, από κοντά ο Μανίκας αστόχησε.

62’: Ωραία προσπάθεια και σέντρα του Σκαθαρούδη, πρόλαβε και έδιωξε η άμυνα του Πιερικού προ του Σολφερίνο.

67’: Σουτ του Ποκόνγκ, λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Παπατολίκα.

73’: Κεφαλιά από τον Παλάτσιο, μπλόκαρε ο Πρίφτης.

76’: Σουτ του Ποκόνγκ χαμηλά, εκτός εστίας.

80’: Ο Ποκόνγκ και πάλι έκανε ένα σουτ, απέκρουσε ο Παπατολίκας.

81’: Σουτ του Μιλουτίνοβιτς, ωραία απόκρουση από τον Παπατολίκα.

90’: Απευθείας φάουλ του Μανίκα μπλόκαρε ο Πρίφτης.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Πιερικός(Γιώργος Καμπερίδης): Παπατολίκας, Λαμπάκης, Ντόσης, Ντόικιτς, Κοντσίδης, Σπάσιτς, Μπουζούκης(70’ Παλάτσιος), Ελιομάρ, Κατσιαμήτας(46’ Γιαννούλης), Μανίκας, Μυστακίδης(81’ Νικολίτσιος).

Τύρναβος(Άγγελος Διγκόζης): Πρίφτης, Χαλούλος, Πεχλιβανόπουλος, Κισκαμπάνης, Καραμανλής, Μιλουτίνοβιτς, Νταντίδης, Γεωργίου(72’ Σαμαράς), Ποκόνγκ, Τσούκαλος(58’ Σκαθαρούδης), Σολφερίνο(77’ Όττα).

Διαιτητής: Παπαδόπουλος Ι.(Μακεδονίας)

Βοηθοί: Νατσιόπουλος Δ.(Μακεδονίας), Γούτας Σ.(Χαλκιδικής).

4ος: Σημαιάκης Α.(Χαλκιδικής).