Μεγάλη εμφάνιση για την Αλγερία

Εξαιρετική η Αλγερία σκόρπισε στους τέσσερις ανέμους την Νότια Κορέα (2-4) και βρίσκεται μία ανάσα από την πρόκριση στους «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου Ποδοσφαίρου 2014.

Το συγκρότημα του Βαχίντ Χαλίχλοτζιτς ήταν απόλυτη πρωταγωνίστρια στο πρώτο ημίχρονο, καθώς εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τα κενά στην άμυνα της Νότιας Κορέας και πήρε σημαντικό προβάδισμα με τα τέρματα των Σλιμανί (26’), Χαλίσε (28’) και Τζαμπού (38’). Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Ασιάτες προσπάθησαν να αντιδράσουν, μείωσαν 3-1 με τον Σον (50’), όμως, το τέρμα του Μπραχίμι (62’) «κλείδωσε» τη νίκη για τις «αλεπούδες της ερήμου», παρά τη νέα μείωση των Νοτιοκορεατών με τον Κου (72’).

Οι Αφρικανοί θέλουν νίκη ή ισοπαλία κόντρα στην Ρωσία, στην αυλαία της φάσης των ομίλων του Μουντιάλ για να πανηγυρίσει την πρόκριση, ενώ αντίθετα, οι Ασιάτες θέλουν νίκη επί του Βελγίου και συνάμα ισοπαλία στην αναμέτρηση των «αλεπούδων» με την «αρκούδα».