Επική ανατροπή για την Ελβετία

Η Ελβετία βρέθηκε πίσω στο σκορ στον αγώνα με το Εκουαδόρ, αλλά με ένα γκολ στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου κι άλλο ένα στις καθυστερήσεις πήρε τη μεγάλη νίκη!

Στο 22’ ο Βάλτερ Αγιοβί εκτέλεσε το φάουλ, ο Ένερ Βαλέντσια ανενόχλητος με κεφαλιά από την μικρή περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 48΄η Ελβετία έκανε το 1-1. Ο Ροντρίγκεζ εκτέλεσε το κόρνερ και ο Μεχμέντι με κεφαλιά από την μικρή περιοχή ισοφάρισε. Στο 93’ οι Ελβετοί έβγαλαν αντεπίθεση, η μπάλα έφτασε στον Ροντριγκεζ, ο οποίος γύρισε παράλληλα και η χρυσή αλλαγή Σεφέροβιτς με πλασέ από κοντά έγραψε το τελικό 2-1.

ΕΛΒΕΤΙΑ (Ότμαρ Χίτσφελντ): Μπενάλιο, Λιχτστάινερ, Φον Μπέργκερ, Ινλέρ, Ξάκα, Μπεχράμι, Ροντρίγκεζ, Στόκερ (46' Μεχμέντι), Ντρμιτς (75' Σεφέροβιτς), Τζουρού, Σακίρι.

ΕΚΟΥΑΔΟΡ (Ρεϊνάλντο Ρουέδα): Ντομίνγκεζ, Γουάγουα, Εράσο, Παρέδες, Νομπόα, Μοντέρο (76' Ρόχας), Βάλτερ Αγιοβί, Καϊσέδο (70' Αρόγιο), Ένερ Βαλέντσια, Αντόνιο Βαλέντσια, Κάρλος Γρουέσο.