Νίκη με ανατροπή για την Ακτή Ελεφαντοστού

Η Ακτή Ελεφαντοστού κατάφερε μέσα σε δύο λεπτά στην επανάληψη να ανατρέψει τα…πράγματα και εκεί που έχανε από την Ιαπωνία με 1-0 σημείωσε δύο γκολ και πήρε τη νίκη για τον Γ' όμιλο του Μουντιάλ της Βραζιλίας εκεί όπου είναι και η Ελλάδα με την Κολομβία.

Στο 16΄ ο Ναγκατόμο έβγαλε στον Χόντα, ο οποίος μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά και με ευθύβολο σουτ άνοιξε το σκορ για την Ιαπωνία. Στο 64’ η Ακτή Ελεφαντοστού έφερε το ματς στα ίσα. Ήταν η σέντρα του Οριέ από τα δεξιά, πήρε την κεφαλιά ο Μπόνι από το δεύτερο δοκάρι και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα.

Δύο λεπτά αργότερα ήρθε η ολική ανατροπή. Σέντρα Οριέ από τα δεξιά, κεφαλιά του ανενόχλητου Ζερβίνιο από το ύψος του πρώτου δοκαριού και 2-1 οι Ιβοριανοί. Αυτό το σκορ έμεινε μέχρι και το φινάλε και έτσι η Ακτή Ελεφαντοστού πήρε μια σημαντική νίκη επί της Ιαπωνίας με σκορ 2-1.