Κέρδισε και περιμένει η Γιάννουλη

Νίκη με σκορ 3-2 κατάφερε να πάρει η Δήμητρα Γιάννουλης, μέσα στην έδρα της, απέναντι στην πρωταθλήτρια του Νομού Πιερίας, Α.Ε. Περίστασης στην προτελευταία αγωνιστική των μπαράζ για την άνοδο στην Γ’ Εθνική κατηγορία. Το αποτέλεσμα αυτό, σε συνδυασμό με το ισόπαλο 1-1 στο παιχνίδι ανάμεσα σε Νέα Αγχίαλο και Σέλλανα, φέρνει την ομάδα του Νομού μας, να ισοβαθμεί στην δεύτερη θέση με την ομάδα της Καρδίτσας, έχοντας 8 βαθμούς και όλα αναμένεται να κριθούν στην τελευταία αγωνιστική των μπαράζ, όπου δεν αποκλείεται να έχουμε και τριπλή ισοβαθμία.

Του Γιώργου Μητσιούλη

Στο αγωνιστικό κομμάτι τώρα, η ομάδα του Νομού μας, μπήκε καλά στο παιχνίδι και προσπάθησε από νωρίς να απειλήσει τον αντίπαλο της. Έτσι, στο 23’ ο Μανάκας τροφοδότησε από καλή θέση τον Σπανό, που έκανε το 1-0, ενώ λίγο πριν λήξει το πρώτο μέρος και συγκεκριμένα στο 42’ ο ίδιος παίκτης διπλασίασε τα τέρματα για την Δήμητρα, με τις δύο ομάδες να παν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 2-0 υπέρ των γηπεδούχων.

Το δεύτερο ημίχρονο όμως, δεν ξεκίνησε και τόσο καλά για την Γιάννουλη, καθώς οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν στο 49’ όταν ο Κουσούρης Ε. έδωσε στον Νικολαΐδη και αυτός έκανε το 2-1. Μάλιστα, η ομάδα από την Πιερία κατάφερε και να ισοφαρίσει στο 54’ όταν ο Κουσούρης Ε. εκτέλεσε ένα φάουλ από δεξιά και ο Νικολαΐδης με προβολή πέτυχε και δεύτερο τέρμα για το 2-2.

Τελικά, η Δήμητρα κατάφερε να πάρει και πάλι κεφάλι στο σκορ, όταν στο 58’ ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι υπέρ της για χέρι αντίπαλου αμυντικού. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Πατσιωτός, που ήταν εύστοχος και έκανε το 3-2 για την Δήμητρα.

Τέλος, να σημειωθεί, πως η ομάδα του Νομού μας, τέλειωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες, καθώς αποβλήθηκε στο 79’ ο Εμμανουήλ με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ενώ είχε και δύο μοναδικές ευκαιρίες με τον Σπανό στα τελευταία λεπτά, για να ανεβάσει κι άλλο τον δείκτη του σκορ.

Το φιλμ του αγώνα

5’: Ο Παναγιωτίδης, βγήκε τετ α τετ με τον Καλαϊτζίδη, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

23’: Ο Μανάκας, τροφοδότησε από καλή θέση τον Σπανό και αυτός άνοιξε το σκορ, κάνοντας το 1-0 για την Δήμητρα Γιάννουλης.

42’: Ο Σπανός βγήκε τετ α τετ με τον Καλαϊτζίδη και με πλασέ έκανε το 2-0 για την Δήμητρα Γιάννουλης.

49’: Ο Κουσούρης Ε., βρήκε με πάσα τον Νικολαΐδη και αυτός έκανε μείωσε σε 2-1 για την Περίσταση.

54’: Ο Κουσούρης Ε., εκτέλεσε ένα φάουλ στην περιοχή και ο Νικολαΐδης από κοντά ισοφάρισε σε 2-2 για την Περίσταση.

58’: Η Γιάννουλη κέρδισε πέναλτι για χέρι αντίπαλου αμυντικού. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Πατσιωτός, που ήταν εύστοχος και έκανε το 3-2, βάζοντας και πάλι μπροστά την Δήμητρα.

79’: Ο Εμμανουήλ αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα για σκληρό φάουλ και αποβλήθηκε.

80’: Ο Πάσιος επιχείρησε ένα σουτ, αλλά απέκρουσε ο Καλαϊτζίδης.

88’: Ο Μανάκας έβγαλε κάθετη μπαλιά για τον Σπανό, που βγήκε τετ α τετ, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

90’: Ο Σπανός και πάλι σε θέση τετ α τετ, αλλά αυτήν την φορά απέκρουσε ο Καλαϊτζίδης.