Εύκολα ο Πανιώνιος, "ίδρωσε" ο ΠΑΟΚ

Το πρώτο βήμα έκανε ο Πανιώνιος όσο και ο ΠΑΟΚ στο πρώτο ματς των προημιτελικών της Α1. Αμφότεροι ξεπέρασαν τα, όχι και τόσο εύκολα, εμπόδια του ΚΑΟΔ και της Κηφισιάς αντίστοιχα.

Πανιώνιος-ΚΑΟΔ 83-73

Συγκεκριμένα, ο Πανιώνιος βελτιώνοντας την άμυνά του στην τέταρτη περίοδο πήρε τη νίκη επί του ΚΑΟΔ με 83-73 για να προηγηθεί έτσι με 1-0. Οι Νεοσμυρνιώτες διατηρούσαν τον έλεγχο σε μεγάλο διάστημα του παιχνιδιού και επίσης είχαν πολύ καλά ποσοστά έξω από τη γραμμή των τριών πόντων (9/14 στο ημίχρονο).

Οι Δραμινοί ωστόσο με τον Μπάβτσιτς να κάνει οτι θέλει στο παρκέ (20 π. στο ημίχρονο) κατάφερε να μείνει κοντά με τη συμπλήρωση της δεύτερης περιόδου. Μάλιστα όταν πήρε μπροστά και ο Μπράουν πλησίασε απειλητικά σε 52-49 στο 26', ενώ το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τη διαφορά να παραμένει στους τρεις πόντους (60-57). Στην τέταρτη περίοδο όμως ο Πανιώνιος μπήκε... αγριεμένος και στηριζόμενος στην άμυνα ξέφυγε με 77-62 στο 37' καθαρίζοντας τον αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 45-39, 60-57, 83-73.

ΠΑΟΚ-Κηφισιά 70-66

Ο ΠΑΟΚ δυσκολεύτηκε μεν αλλά πέτυχε τον στόχο του, να διαφυλάξει την έδρα του και έκανε το 1-0 στην σειρά των πλέι οφ κόντρα στην Κηφισιά,επικρατώντας με 70-66 έχοντας για κορυφαίους τους Κούπερ με 20 και Χαραλαμπίδη με 15 πόντους.

Από την αρχή του αγώνα φάνηκε ότι θα είναι ένα ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν «χέρι χέρι» και τον ΠΑΟΚ να ξεφεύγει προσωρινά με 14-9 στο 7ο λεπτό, πριν η Κηφισιά καταφέρει να μειώσει σε 17-15 στο δέκατο. Η αθηναική ομάδα μπόρεσε μάλιστα στο 13ο λεπτό να προηγηθεί με 20-23, όμως εκεί ήρθε η αντίδραση του ΠΑΟΚ. Με σκληρή άμυνα κράτησε χωρίς πόντο την Κηφισιά για περίπου πέντε λεπτά, διάστημα που έκανε ένα σερί 14-0 για να προηγηθεί με 34-23 στο 17ο λεπτό.

Ωστόσο, η συνέχεια ήταν αρκετά δύσκολη για την ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου που τα βρήκε σκούρα, αλλά βρήκε τις δυνάμεις και κατάφερε να προηγηθεί με 69-62 στο κομβικό 39ο λεπτό. Η Κηφισιά δεν μπόρεσε να αντιδράσει στον χρόνο που απέμενε και ο ΠΑΟΚ κέρδισε με 70-66 και έκανε το 1-0 στην σειρά των πλέι οφ.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 44-32, 54-47, 70-66.