Λάμψη Διαμαντάκου, νίκη Παναθηναϊκού

Ο Παναθηναϊκός διέσυρε 88-61 με τον Απόλλωνα Πατρών στον πρώτο προημιτελικό των πλέι οφ της Basket League ΟΠΑΠ με τον νεαρό Διαμαντάκο να τα πηγαίνει περίφημα. Ο νεαρός σέντερ του "τριφυλλιού" πήρε τη θέση του Αντώνη Φώτση στην αποστολή της ομάδας και έδειξε πως έχει όλο το μέλλον μπροστά του. Αγωνίστηκε για λεπτά, όπου σκόραρε 9 πόντους, μάζεψε 3 ριμπάουντ και έδωσε μια τάπα μοιάζοντας ανίκητος κάτω από τα δύο καλάθια και κοψίματα.

Με σαφή διάθεση να καθαρίσουν από νωρίς την υπόθεση νίκη μπήκαν στο παρκέ του ΟΑΚΑ οι παίκτες του Φραγκίσκου Αλβέρτη και έτσι στο 3' προηγήθηκαν με 9-0. Η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό στο 6' (18-8) ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 32-15. O Απόλλωνας ξεκίνησε τη δεύτερη περίοδο με ένα σερί 7-0 μείωσε σε 32-22 εκμεταλλευόμενος τα 4,5 λεπτά επιθετικής "ξηρασίας". Η απάντηση των "πράσινων" υπήρξε άμεση καθώς με ένα επιμέρους 9-2 ξέφυγαν με 41-24 στο 17' ενώ η δεύτερη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 43-28.

Μετά το πέρας των πρώτων δύο λεπτών της επανάληψης το "τριφύλλι" ξέφυγε με διαφορά μεγαλύτερη των 20 πόντων (52-31 στο 22'). Στο 26' το +21 έγινε +31 (62-31) έπειτα από ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Στεφάν Λάσμε ενώ το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με 74-35. Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Απόλλωνα εκμεταλλεύεται τη χαλάρωση του Παναθηναϊκού και να ροκανίζει κάπως τη διαφορά για το τελικό

Τα δεκάλεπτα: 32-15, 43-28, 74-35, 88-61