Δεν τα κατάφεραν οι νεαροί παίκτες

Την πρώτη της ήττα στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα γνώρισε η ΑΕΛ. Σημερινός αντίπαλος ήταν η πολύ καλή ομάδα των Τιτάνων Δράμας. Οι βυσσινί ξεκίνησαν δυναμικά στο ματς, προηγήθηκαν 7-0,και 12-6, αλλά σύντομα οι αντίπαλοι ισορρόπησαν τον αγώνα. Η κούραση των παικτών του κ.Βαγιόπουλου από τα συνεχόμενα ντέρμπι έκανε την εμφάνισή της, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι πλήρεις σε αντοχές αντίπαλοι και σύντομα πέρασαν μπροστά στο σκορ.

Το ημίχρονο έκλεισε με τους Τιτάνες να προηγούνται 33—26. Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με το καλύτερο τρόπο για την ΑΕΛ που πλησίασε στο καλάθι (34-32). Οι Δραμινοί απάντησαν και συνεχόμενα λάθη των βυσσινί τους έδωσαν την ευκαιρία να ξεφύγουν στο σκορ (42-32 και 49-38).

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό για την ΑΕΛ. Προδωμένοι από δυνάμεις οι νεαροί παίκτες έχασαν την επαφή με το σκορ, καιν οι πολύ καλοί αντίπαλοι έφθασαν σε άνετη νίκη. Η πολύ καλή προσπάθεια των βυσσινί συνεχίζεται αύριο με αντίπαλο την ομάδα των Μουδανιών στις 18:15.

Δεκάλεπτα: 9-12, 33-26, 49-38, 60-40.

ΑΕΛ (Βαγιόπουλος): Σαριμπαλίδης 3(1), Γκουγκουλιάς ,Χύτας, Τσαδήμας 2, Σπύρου 4(1), Μιχαήλ Λ.,Μπεχλιβάνος 15(3), Ογρενάι, Ευαγγελούλης 11, Κολλάτος 5,Δάλλας , Μιχαήλ Κ., Κασσικός.