Με ανατροπή η Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στην εξαιρετική Αθλέτικ Μπιλμπάο. Οι Βάσκοι του Ερνέστο Βαλβέρδε έβαλαν δύσκολα στους Καταλανούς αφού προηγήθηκαν στο «Καμπ Νου» ωστόσο ένα καταστροφικό δίλεπτο έφερε την ανατροπή και οι «Μπλαουγκράνα» φέρνοντας τούμπα το ματς πανηγύρισαν το τρίποντο (2-1) που τους κρατά «ζωντανούς» στη διεκδίκηση του τίτλου.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι η Μπιλμπάο είχε δοκάρι στο 30' με εκπληκτικό σουτ του Αντούριθ, ενώ δύο λεπτά μετά οι γηπεδούχοι είχαν κι αυτοί την δική τους στιγμή ατυχίας, με τον Αλέξις Σάντσεζ να σημαδεύει κι αυτός το δοκάρι!

Τελικά οι Βάσκοι άνοιξαν το σκορ στο 50' με ωραίο πλασέ του Αντούριθ, ωστόσο στο τελευταίο 25λεπτο η Μπαρτσελόνα ανέβασε την απόδοση της και της έφταναν δύο λεπτά για την ανατροπή. Αρχικά στο 72' ο Πέδρο με κοντινή προβολή ισοφάρισε σε 1-1, ενώ στο 74' ο Μέσι με εκτέλεση φάουλ νίκησε τον Ιραϊθόθ ο οποίος φέρει ευθύνη και έγραψε το 2-1.