Παλικαρίσια νίκη - παραμονής για τον Αμπελωνιακό!

Ο Αμπελωνιακός κατάφερε μετά από καιρό να γευτεί την χαρά της νίκης! Μάλιστα το τρίποντο απέναντι στην Κύμη έχει μεγαλύτερη αξία αφού ο αντίπαλος είναι από τις ομάδες που πρωταγωνιστούν. Τελικό αποτέλεσμα 2-1 με ανατροπή και πλέον ο Αμπελώνας θα επιδιώξει μέχρι το φινάλε να παραμείνει στην κατηγορία και να θέλει από εδώ και πέρα να κάνει ένα νέο ξεκίνημα.

Δύο γκολ ακύρωσε ο διαιτητής του αγώνα για τους γηπεδούχους, που κατάφεραν να πάρουν το τρίποντο έστω και στην εκπνοή του αγώνα. Γεμάτο το γήπεδο από φιλάθλους που στο τέλος ξέσπασαν μαζί με τους παίκτες σε έξαλλα πανηγύρια!

Το φιλμ του αγώνα

6’ Από κόρνερ του Μπίκου, πήρε την μπάλα ο Κακαβίτσης, έκανε το σουτ, η μπάλα στα δίχτυα, αλλά ο επόπτης σήκωσε τη σημαία του για οφσάιντ.

12’ Πολύ ωραίο σουτ από το Νάστα κατέληξε άουτ.

19’ Φάουλ για την Κύμη, η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

25’ Ύστερα ασταθή απόκρουση του Τρούκη, πήρε την μπάλα ο Φαρούκ και έκανε το 0-1.

35’ Εκτέλεση φάουλ του Κακαβίτση, η μπάλα στο δοκάρι (υποψίες ότι η μπάλα πέρασε τη γραμμή).

43’ Πολύ σημαντική ευκαιρία χάνει ο Νάστας που με κοντινό σουτ δεν μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

46’ Φάουλ εκτέλεσε ο Αλεξανδρής, πήρε την κεφαλιά ο Κομισόπουλος αλλά δεν κατάφερε να πετύχει γκολ.

67’ Έξω από την περιοχή ο Ρόκκα έπιασε ένα φανταστικό σουτ και έκανε το 1-1.

70’ Φάουλ του Αλεξανδρή, απέκρουσε με υπερένταση ο τερματοφύλακας.

73’ Ο Αλεξανδρής χάνει τελευταία στιγμή την ευκαιρία να βάλει γκολ, γιατί έδιωξε αμυντικός της Κύμης.

78’ Ο Πολύζος πιάνει ένα πολύ ωραίο σουτ έξω από την περιοχή η μπάλα περνά λίγα εκατοστά από το οριζόντιο δοκάρι άουτ.

80’ Κόκκινη κάρτα απευθείας στο Ρόκκα για αντιαθλητικό μαρκάρισμα.

82’ Ωραίο σουτ από τον Δρόσο για την Κύμη, η μπάλα λίγο άουτ.

85’ Από κόρνερ του Αλεξανδρή, η μπάλα πήγε απευθείας στην εστία της Κύμης (2-1).

Αμπελωνιακός: Τρούκης, Γκαμπέτας, Τζαρτζάνης, Πολύζος, Κομισόπουλος, Νάστας, Μπίκος (78’ Μεζίνη), Κακαβίτσης, Κούρο, Αλεξανδρής (90’ Συκιώτης), Ρόκκα.

Κύμη: Μπασινάς, Κόκκος, Μπαρκώσης (55’ Κούτρας), Καρατζάς, Τσικτιρής, Κραβαρίτης, Φωτιάς, Ανέστης, Μπουρούς, Φαρούκ, Τσομπάνης.

Διαιτητική τριπλέτα: Σελεμίδης, Σίπκας, Κεσίκογλου.