«Σφράγισε» την παραμονή του ο Τύρναβος

Ο Τύρναβος πανηγύρισε και μαθηματικά την παραμονή του στη Β’ Εθνική μετά από το σημερινό τρίποντο επί της Ζακύνθου με σκορ 2-0. Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο το συγκρότημα του Άγγελου Διγκόζη πήρε μια μεγάλη νίκη και ανανέωσε το εισιτήριο και για τη νέα χρονιά στη δεύτερη κατηγορία. Το αποτέλεσμα είναι δίκαιο με τον Τύρναβο να είναι καλύτερος στο μεγαλύτερο μέρος του ματς.

Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσαν το ματς οι γηπεδούχοι, λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη του Καραμανλή από το 60’. Φωνάζουν για ένα πέναλτι από τα πρώτα λεπτά οι παίκτες της Ζακύνθου που δεν δόθηκε. Τους 32 βαθμούς έφτασε το Λαρισινό συγκρότημα.

Ο Τύρναβος ξεκίνησε με σύστημα 4-4-2. Ο Πρίφτης κάτω από τα δοκάρια, στο κέντρο της άμυνας οι Καραμνλής – Τέλλος, αριστερά ο Κουρτεσιώτης, δεξιά ο Σκούπρας. Δύο αμυντικά χαφ οι Νταντίδης – Ροντρίγκο Μπάρος, με τον Γεωργίου αριστερά και τον Κάρλος Αντρέ δεξιά (στη διάρκεια του πρώτου μέρους άλλαξαν πλευρές οι δύο ακραίοι χαφ). Στην επίθεση οι Σαχινίδης – Κανούλας.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Τύρναβος είχε περισσότερες ευκαιρίες και σκόραρε από τα έντεκα βήματα. Γενικά είχε καλύτερη εικόνα στο πρώτο 45λεπτο, παίζοντας με καθαρά επιθετικούς προσανατολισμούς. Από την άλλη η Ζάκυνθος δίκαια φωνάζει για ένα πέναλτι στο 16’ που δεν δόθηκε. Όμως στη φάση του πέναλτι του Τυρνάβου, λάθος ο διαιτητής δεν απέβαλε τον Ξενοδόχοφ (του έβγαλε κίτρινη).

Στην επανάληψη ο Τύρναβος κατάφερε να πετύχει από νωρίς το δεύτερο γκολ, αλλά σε μία φάση από το πουθενά, να δεχθεί ο Καραμανλής δεύτερη κίτρινη κάρτα και από το 60’ ο Τύρναβος έμεινε με δέκα παίκτες. Παρόλα αυτά η Ζάκυνθος δεν δημιούργησε αξιόλογες φάσεις μπροστά από την εστία του Πρίφτη.

Το φιλμ του αγώνα

10’ Ωραία ενέργεια του Σαχινίδη έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στους αμυντικούς της Ζακύνθου.

13’ Από σέντρα του Γεωργίου από δεξιά, ο Κανούλας πήρε την κεφαλιά, η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

16’ Ο Τέλλος ανατρέπει τον Σκαθαρούδη με τον διαιτητή να δείχνει άουτ. Έντονα τα παράπονα από τον πάγκο της Ζακύνθου.

19’ Από πάσα του Σαχινίδη, ο Κάρλος Αντρέ ανατρέπεται από τον Ξενοδόχοφ. Ο διαιτητής δείχνει την άσπρη βούλα και «κιτρινίζει» τον τερματοφύλακα της Ζακύνθου (ήταν κόκκινη).

20’ Ο Κουρτεσιώτης από τα έντεκα βήματα κάνει το 1-0.

51’ Ο Γεωργίου έσπασε ωραία την μπάλα στον Σαχινίδη, ο οποίος με ωραίο μονοκόμματο σουτ 2-0.

60’ Ο διαιτητής απέβαλε τον Καραμανλή με δεύτερη κίτρινη διότι εκτέλεσε το φάουλ πριν σφυρίξει ο διαιτητής.

70’ Ο διαιτητής απέβαλε τον προπονητή της Ζακύνθου για διαμαρτυρία.

Τύρναβος (Άγγελος Διγκόζης): Πρίφτης, Σκούπρας, Κουρτεσιώτης, Καραμανλής, Τέλλος, Ροντρίγκο Μπάρος, Νταντίδης, Κάρλος Αντρέ, Σαχινίδης (74’ Τσούκαλος), Γεωργίου (84’ Καραγιάννης), Κανούλας (61’ Ιβανίδης).

Ζάκυνθος (Τζιανλούκα Κολονέλο): Ξενοδόχοφ, Ντιαλό (52’ Χατζησάββας), Στασινόπουλος, Πέττας, Σερκετάνι, Τορεζάνι (68’ Ρούγιοβιτς), Σκαθαρούδης, Κούνσολο (57’ Μπαλιόνε), Αποστόλου, Χιράλντο, Μπίρης.

Διαιτητική τριπλέτα: Μανούρας, Κουρέντας, Νιώτη (Τρικάλων).