Όλα μηδέν στο ντέρμπι της Ρώμης

Ισόπαλο χωρίς τέρματα έληξε το ντέρμπι της «αιώνιας πόλης» ανάμεσα σε Λάτσιο και Ρόμα για την 23η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος.
Ο Βασίλης Τοροσίδης αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο ως αριστερός μπακ για τους «τζιαλορόσι». Όσον αφορά τη Γιουβέντους, έχασε την ευκαιρία να αυξήσει τη διαφορά της από τη δεύτερη Ρόμα στους έντεκα βαθμούς, καθώς ενώ προηγήθηκε εκτός έδρας της Βερόνα με 2-0 στο 21΄, ισοφαρίστηκε στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων σε 2-2.

Ο Βαγγέλης Μόρας έπαιξε σε όλο το ματς για τη Βερόνα, η οποία παραμένει σε τροχιά Ευρώπης. Ισόπαλο χωρίς τέρματα έληξε και το Πάρμα-Κατάνια, ενώ Τζένοα και Σαμπντόρια επικράτησαν με το ίδιο σκορ (1-0) των Λιβόρνο και Κάλιαρι αντίστοιχα. Τέλος, με γκολ του Βάλτερ Σάμουελ στο 48΄ η Ιντερ έκαμψε την αντίσταση της Σασουόλο και νίκησε 1-0. Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 23ης αγωνιστικής του Campionato:

Φιορεντίνα-Αταλάντα 2-0