Πρόκριση στην παράταση για το Βλαχογιάννι

Στην παράταση του παιχνιδιού κατάφερε να πάρει την νίκη-πρόκριση στους τέσσερις του Κυπέλλου Ερασιτεχνών, η Δόξα Βλαχογιαννίου, που αντιμετώπισε τον Κεραυνό Παραποτάμου και κέρδισε με σκορ 2-1. Η κανονική διάρκεια του παιχνιδιού έληξε με το ισόπαλο 1-1, με τις δύο ομάδες να παρουσιάζονται ισοδύναμες στον αγωνιστικό χώρο και έτσι το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

Του Γιώργου Μητσιούλη

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που μπήκαν μπροστά στο σκορ, όταν στο 26ο λεπτό ο Βάλλας έδωσε την μπάλα στον Λιόλιο και αυτός με ωραία σέντρα βρήκε τον Κοντοθανάση, που μέσα από την περιοχή και συγκεκριμένα από το ύψος του πέναλτι έκανε το 1-0.

Στο 30ο λεπτό, ο Παραπόταμος απάντησε, όταν ο Αλνταουάσα έκανε ένα σουτ από καλή θέση, με την μπάλα όμως να περνάει άουτ. Στην συνέχεια, το Βλαχογιάννι είχε ακόμα μια καλή στιγμή, όταν στο 42’ ο Κοντοθανάσης έβγαλε μια σέντρα, αλλά η κεφαλιά του Λιόλιου πέρασε άουτ. Το πρώτο μέρος τελείωσε με το σκορ να παραμένει στο 1-0 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το Βλαχογιάννι είχε μια ευκαιρία στο 52’ όταν ο Λιόλιος έκανε ένα σουτ, αλλά ο Ζήκος απέκρουσε σε κόρνερ. Στην επόμενη σημαντική φάση του παιχνιδιού, ο Παραπόταμος κατάφερε να ισοφαρίσει. Συγκεκριμένα, στο 63ο λεπτό του παιχνιδιού, ο Σαΐτης μεταβίβασε ωραία την μπάλα στον Άρη Καπετάνιο, βγάζοντας τον τετ α τετ και αυτός δεν δυσκολεύτηκε να κερδίσει τον Χαλκιά, κάνοντας το 1-1.

Στην αμέσως επόμενη φάση και με το που έγινε η σέντρα, το Βλαχογιάννι έχασε μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Λιόλιος βγήκε τετ α τετ με τον Ζήκο, με τον τερματοφύλακα του Παραποτάμου να αποκρούει την μπάλα σε κόρνερ. Στο τελευταίο λεπτό του δευτέρου μέρους, ο Καπετάνιος βγήκε τετ α τετ αλλά ο Χαλκιάς αυτήν την φορά κατάφερε να αποκρούσει σε κόρνερ. Έτσι το παιχνίδι έληξε με το σκορ της κανονικής διάρκειας να είναι στο 1-1 και τις δύο ομάδες να ετοιμάζονται για την παράταση.

Στο πρώτο μέρος της παράτασης και συγκεκριμένα στο 113’ ο Αλεξίου έβγαλε μια σέντρα και βρήκε τον Μήσιο Ν., που από κοντά σούταρε αλλά ο Ζήκος έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ. Το πρώτο ημίχρονο έληξε με το ισόπαλο σκορ, ενώ και στο δεύτερο όλα έδειχναν πως το 1-1 θα παρέμενε και το παιχνίδι θα πήγαινε στα πέναλτι.

Τελικά, ο Ιωαννίδης έδωσε την λύση, όταν στο 118ο λεπτό του παιχνιδιού ο Κοντοθανάσης εκτέλεσε ένα κόρνερ και ο Ιωαννίδης πετάχτηκε πιο ψηλά από όλους στο δεύτερο δοκάρι και με κεφαλιά έκανε το 2-1 χαρίζοντας την νίκη και παράλληλα την πρόκριση για την ομάδα του.

Δόξα Βλαχογιαννίου(Νίκος Φακίτσας): Χαλκιάς, Αλεξίου, Βάλλας(91’ Κόκκας), Βλιώρας(113’ Μήσιος Δ.), Ιωαννίδης, Μήσιος Ν., Λιόλιος, Κοντοθανάσης, Αθανασούλης, Τασούλης, Γκουρομπίνος(81’ Φαρμάκας).

Κεραυνός Παραποτάμου(Ζήσης Ζιάγκας): Ζήκος, Ζυγοροδήμος(56’ Σαΐτης), Ναΐμ, Καραούλης, Αλνταουάσα, Δαλακώνης, Βασίλεβ, Πάσχος, Κουκουτσέλος(105’ Σερίφης Β.), Καπετάνιος, Κανταρίνος Ν.(56’ Παππάς).