4άρα η Ατλέτικο

Με το επιβλητικό 4-2 πέρασε από την έδρα της Ράγιο Βαγιεκάνο η Ατλέτικο Μαδρίτης, που με 54 βαθμούς βρίσκεται μόνη στην κορυφή της Primera, έχοντας βέβαια ματς περισσότερο από την Μπάρτσα (-3β.) που παίζει εντός με τη Μάλαγα. Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για την Ατλέτικο, που με γκολ του Νταβίντ Βίγια στο 9' άνοιξε το σκορ. Οι γηπεδούχοι έχασαν πέναλτι στο 12' με τον Βιέρα και το πλήρωσαν στο 31', όταν ο Αρντά Τουράν έκανε το 2-0. Στο 40ό λεπτό ο Βιέρα πήρε το αίμα του πίσω σκοράροντας για το 1-2, αλλά στο φινάλε του ημιχρόνου ο Τουράν ξαναχτύπησε για το 1-3.
Ο Ντιέγκο Κόστα πέτυχε το πρώτο γκολ μέσα στο 2014 για το 1-4 του 75', με τη Ράγιο να απαντά δευτερόλεπτα αργότερα μειώνοντας στο τελικό 2-4 με τον Λαριβέι.