Οι Καταλανοί πέρασαν... αέρα!

Με ένα απίστευτο ξέσπασμα του Πέδρο, ο οποίος μέσα σε 9 λεπτά σημείωσε χατ τρικ (!), οι Καταλανοί πέρασαν αέρα από το «Κολισέουμ Αλφόνσο Πέρεθ», διαλύοντας τους Μαδριλένους με 2-5.

Ο Σέρχιο Εσκουδέρο άνοιξε το σκορ στο 10' και πέντε λεπτά αργότερα διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων ο Λισάντρο Λόπες. Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Πέδρο, ενώ αυτός που πέτυχε άλλα δύο γκολ και διαμόρφωσε το τελικό σκορ ήταν ο Σεσκ Φάμπρεγας.

Αυτό το διπλό στη Μαδρίτη επαναφέρει τους «μπλαουγκράνα» του Τάτα Μαρτίνο στην κορυφή της Πριμέρα Ντιβιθιόν, εκεί όπου συγκατοικούν με την Ατλέτικο, ύστερα από 17 παιχνίδια.

ΧΕΤΑΦΕ: Μογιά, Χουάν Βαλέρα, Λισάντρο Λόπες, Αλέξις, Εσκουδέρο, Μπόρχα, Μοσκέρα, Ντιέγκο Κάστρο (72' Σαράμπια), Πέδρο Λεόν, Λαφίτα (80' Γκαβιλάν), Μάρικα (60' Αντριάν Κολούνγκα).

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Πίντο, Ντάνιελ Άλβες, Πικέ, Μασεράνο, Ζόρντι Άλμπα, Μπουσκέτς (89' Μπάρτρα), Σέρχι Ρομπέρτο, Ινιέστα, Αλέξις Σάντσεζ, Πέδρο (80' Τέγιο), Φάμπρεγας (85' Σονγκ).