Φοίνικας Bergmann Kord - Πρωτέας Γρεβενών 74-49

Την έβδομη νίκη του στο πρωτάθλημα πέτυχε ο Φοίνικας Bergmann Kord επικρατώντας του Πρωτέα Γρεβενών με 74-49 στο κλειστό του Αγίου Θωμά. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπυ στα πρώτα 15' με τον Πρωτέα να προηγείται 22-24. Η εκπληκτική άμυνα όμως των παικτών του Φοίνικα και ο τραυματισμός του Μουράτογλου έδωσαν την ώθηση στους Λαρισαίους να ξεφύγουν μέχρι και 35 πόντους και να επικρατήσουν με το τελικό 74-49.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τον Πρωτέα να παίρνει μία μικρή διαφορά στο 8' προηγούμενος με 10-14. Στο 12' οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά στο σκορ με 13-18, ο Φοίνικας προσπέρασε στο 14' με 22-18 και ο Πρωτέας ξαναπήρε την πρωτοπορία στο σκορ στο 15' με 22-24. Τα τελευταία 5' του δεκαλέπτου ανήκουν εξ'ολοκλήρου στο Φοίνικα που με εκπληκτική άμυνα και άνεση στην επίθεση πέτυχε ένα σερί 19-0 κλείνοντας το α' ημίχρονο με 41-24.

Η διαφορά στο β' ημίχρονο συνέχισε να μεγαλώνει με το σκορ να γίνεται 45-24 στο 22', 57-30 στο 28' και 68-33 στο 33'. Στα τελευταία λεπτά η χαλάρωση των παικτών του Φοίνικα έδωσαν τη δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να μειώσουν στο τελικό 74-49.

Τα δεκάλεπτα: 13-14, 41-24, 58-33, 74-49.

Φοίνικας: (Λιάγκας) Βλαχούλης 7, Αθανασόπουλος 4, Ακρίβος, Παπαχρήστος 19 (4), Γοργόλης 2, Γκαγκανάσιος 5, Λεπενιώτης 4 (1), Περρωτής 11, Σαριμπαλίδης 12 (4), Τσούμας, Τσιαμπαλής 10 (1).

Πρωτέας Γρεβενών: (Χασιώτης) Ζαμπέτης 1, Γιαννάκης 2, Γράβας 7 (1), Κλωναράς 13 (1), Πουλιανίτης 3 (1), Κολοβός 13 (1), Μουράτογλου 3 (1), Κιούρκας, Τζήμου 5 (1), Ιωαννίδης 2.