Μεγάλη νίκη του Αστέρα Λάρισας

Αποδίδοντας σπουδαίο μπάσκετ ο Αστέρας  κατάφερε να αλώσει την έδρα της αήττητης  μέχρι χθες Μελίτης  επικρατώντας άνετα με 83-72. Ο Αστέρας μπήκε από την αρχή με <<άγριες>> διαθέσεις στο παιχνίδι και άρχισε να χτίζει μια διαφορά η οποία έφθασε κάποια στιγμή στους δεκαεπτά πόντους παγώνοντας το κατάμεστο κλειστό γυμναστήριο της Μελίτης.

Το α΄ ημίχρονο έκλεισε με την Λαρισινή ομάδα να προηγείται με 50-36. Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το τρίτο δεκάλεπτο με τον Αστέρα να προηγείται  συνεχώς και την τοπική ομάδα να κάνει προσπάθειες να πλησιάσει στο σκορ.

Τέσσερα  λεπτά πριν την λήξη η Μελίτη με απανωτά τρίποντα κατάφερε να μειώσει την διαφορά στους πέντε αλλά ένα εύστοχο τρίποντο του Τσιαβέ και δυο εύστοχες βολές του Δαουλάρη σφράγισαν οριστικά την νίκη του Αστέρα. Από το πολύ καλό Αστέρα ξεχώρισαν ιδιαίτερα οι Τσιαβές, Λιάκος, Δουλάρης και Σταυρόπουλος.

*Στο τέλος του αγώνα παίκτες ,τεχνική ηγεσία και Διοίκηση πανηγύρισαν στα αποδυτήρια την μεγάλη νίκη.

*Το Δ.Σ του Αστέρα ευχαριστεί θερμά το Ξενοδοχείο ΔΙΑΣ στον Πλαταμώνα για την διανυκτέρευση που προσέφερε στην ομάδα ομάδα