Φοίνικας Bergmann Kord - Διόσκουροι Κοζάνης 69-50

Παίζοντας εκπληκτική άμυνα για 22' (15'-37') ο Φοίνικας Bergmann Kord επικράτησε στο κλειστό του Αγίου Θωμά των Διόσκουρων Κοζάνης με 69-50. Στον αγώνα επανεμφανίστηκε ο Γιώργος Βλαχούλης μετά τον τραυματισμό του αλλά δεν αγωνίστηκε ο τραυματίας Γ.Γκαγκανάσιος .

Τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού ήταν αναγνωριστικά για τις δύο ομάδες. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν στο 5' με 5-10, ο Φοίνικας ισοφάρισε στο 6' σε 10-10 αλλά οι Διόσκουροι ξέφυγαν πάλι στο 8' με 5 πόντους (12-17) κλείνοντας προηγούμενοι την α' περίοδο με 16-18. Ο Φοίνικας ξεκίνησε δυνατά στο β' δεκάλεπτο περνώντας για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 20-18 στο 11'. Στα επόμενα λεπτά οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με το Φοίνικα να καταφέρνει να ξεφύγει στο 15' με 29-24. Από εκείνο το σημείο και μετά ο Φοίνικας με όπλο την άμυνα κατάφερε να αυξήσει την υπέρ του διαφορά στο +9 (37-28) με τη λήξη του α' ημιχρόνου.

Η εκπληκτική άμυνα των παικτών του Φοίνικα συνεχίστηκε και στο γ' δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 44-30 στο 26' και 48-32 στο 28'. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μειώσουν τη διαφορά και πετυχαίνοντας ένα 6-0 πλησίασαν σε 48-38 στο 31'. Οι παίκτες του Φοίνικα αντέδρασαν άμεσα φέρνοντας τη διαφορά στο +16 στο 33' (56-40) και στο +21 στο 37' (64-43) παίρνοντας τελικά τη νίκη με 69-50.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 37-28, 48-35, 69-50.

Φοίνικας: (Λιάγκας) Βλαχούλης 7 (1), Αθανασόπουλος 8, Ακρίβος 3 (1), Παπαχρήστος 7 (1), Γοργόλης 8 (2), Λεπενιώτης 10 (1), Σαριμπαλίδης 6, Περρωτής 11, Τσούμας 1, Θεοδοσίου, Τσιαμπαλής 8 (2).

Διόσκουροι Κοζάνης: (Χωλόπουλος) Κατσέλας 2, Σισμάνης, Βλάχος 12 (1), Μπαταούλας 2, Μαλούτας 14 (2), Μίχος 2, Καραγιαννίδης 7 (1), Γεωργιάδης 8, Νικολάου 3.