Φοίνικας Bergmann Kord - Τιτάνες Παλαμά 62-61 (φιλικό)

Φιλική νίκη για το Φοίνικα Bergmann Kord που επικράτησε δύσκολα επί των Τιτάνων Παλαμά με 62-61, σε ένα παιχνίδι που οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά στο σκορ σχεδόν σε όλη τη διάρκειά του.

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Προς το τέλος όμως της πρώτης περιόδου οι Τιτάνες ξέφυγαν στο σκορ με 11-20 (8') για να μειώσει ο Φοίνικας σε 14-21 στο 10'. Στη β' περίοδο οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν μία διαφορά 6-9 πόντων με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά άστοχες. Στα τελευταία λεπτά του α' ημιχρόνου οι παίκτες του Φοίνικα μείωναν διαρκώς τη διαφορά πλησιάζοντας στο 26-30 στο 18' και στο 31-32 στο 20'.

Στο ξεκίνημα του γ' δεκαλέπτου οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με πάντα προηγούμενους τους Τιτάνες. Με ένα ξέσπασμα των φιλοξενουμένων το σκορ από 34-36 στο 22' έγινε 34-45 στο 25'. Στο 28' οι Τιτάνες έφεραν τη διαφορά στο +12 (38-50) ενώ στο 33' έφτασε στη μέγιστη τιμή της (+13 42-55). Στο 35' το σκορ ήταν 48-58 υπέρ των φιλοξενουμένων αλλά οι παίκτες του Φοίνικα με αποτελεσματικές άμυνες και ευστοχία στην επίθεση κυρίως από την περιφέρεια κατάφεραν με ένα επί μέρους σκορ 14-0 να περάσουν μπροστά στο σκορ με 62-58 40" πριν από τη λήξη. Το μόνο που κατάφεραν οι παίκτες του Παλαμά ήταν να μειώσουν με τρίποντο στη λήξη του παιχνιδιού στο τελικό 62-61.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 31-32, 40-51, 62-61.

Φοίνικας: (Λιάγκας) Αθανασόπουλος, Ακρίβος, Παπαχρήστος, Γοργόλης, Γκαγκανάσιος, Λεπενιώτης, Σαριμπαλίδης, Περρωτής, Τσούμας, Θεοδοσίου, Τσιαμπαλής.