Ζορίστηκε η Ρεάλ...

Η Βασίλισσα ζορίστηκε κόντρα στη Μάλαγα, αλλά τελικά έφτασε στην πολύτιμή νίκη με 2-0, στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 9ης αγωνιστικής στην Primera. Το γκολ που έβαλε μπροστά την ομάδα του Αντσελότι πέτυχε με την έναρξη του δεύτερου μέρους (46') ο Ντι Μαρία. Η Ρεάλ ήταν καλύτερη σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, είχε τελικές, αλλά όχι και το εύκολο γκολ. Αυτό ήρθε στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Ρονάλντο ευτόχησε σε πέναλτι, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0. Με τη νίκη αυτή η Βασίλισσα έφτασε τους 22 βαθμούς, δύο λιγότερους από Μπάρτσα και Ατλέτικο, που έχουν και ματς λιγότερο. Από την άλλη, η Μάλαγα έμεινε για τρίτο συνεχές ματς χωρίς νίκη, έχοντας εννέα βαθμούς σε ισάριθμες αγωνιστικές.