Πρόκριση στην παράταση για την Ντόρτμουντ

Στον 3ο γύρο του DFB Pokal προκρίθηκε η Μπορούσια Ντόρτμουντ, αλλά για να το πετύχει σε βάρος της Μόναχο 1860 (ομάδα της Zweiteliga) χρειάστηκε την παράταση. Η ομάδα του Κλοπ νίκησε 2-0 χάρη στα γκολ των Ομπαμεγιάνγκ στο 105' και Μικιταριάν στο 107'. Ενα λεπτό πριν από το πρώτο γκολ της Μπορούσια αποβλήθηκε ο Σταλ για τους γηπεδούχους. Την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου πήραν επίσης η Βόλφσμπουρκ, η Αουγκσμπουργκ και η Σαντχάουζεν. Η Βόλφσμπουργκ νίκησε εντός έδρας με 2-0 την Αλεν (Ντιέγκο και Κλόσε τα γκολ), η Αουγκσμπουργκ πέρασε με 3-0 από την έδρα της Πρόισν Μίνστερ (δύο γκολ ο Βέρνερ, ένα ο Μόλντερς), ενώ η Σαντχάουζεν χάρη στα τέρματα των Γιοβάνοβιτς και Ουλμ νίκησε 3-1 στην έδρα της Βίντενμπουγκ.