Α.Ε.Λειβαδειάς - Φοίνικας 71-65 (φιλικό)

Την ήττα γνώρισε ο Φοίνικας σε φιλικό αγώνα που διεξήχθη στη Λειβαδειά με αντίπαλο την τοπική Α.Ε.Λ. με 71-65. Πιο δυνατά ξεκίνησε το παιχνίδι ο Φοίνικας ο οποίος ξέφυγε μετά τα μέσα της α' περιόδου με 5-14.
Οι γηπεδούχοι όμως στα τελευταία λεπτά κατάφεραν με ένα σερί 11-0 να κλείσουν προηγούμενοι το α' δεκάλεπτο με 16-14. Στο β' δεκάλεπτο η ομάδα της Λειβαδειάς ήταν αυτή που ξέφυγε στο σκορ με 31-22 αλλά με τη σειρά του ο Φοίνικας με σερί 9-0 ισοφάρισε 31-31 λίγο πριν τη λήξη του α' ημιχρόνου. Τελικά με εύστοχο τρίποντο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 20' με 34-31. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν συνεχώς στο προβάδισμα στο σκορ καθ' όλο το γ' δεκάλεπτο, χωρίς κάποια να μπορέσει να ξεφύγει, με το Φοίνικα να προηγείται στο 30' με 50-51. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν μία διαφορά 9 πόντων και να πάρουν τελικά τη νίκη με 71-65.
Τα δεκάλεπτα: 16-14, 34-31, 50-51, 71-65.
Φοίνικας: (Λιάγκας) Βλαχούλης, Αθανασόπουλος, Παπαχρήστος, Γοργόλης, Γκαγκανάσιος, Περρωτής, Σαριμπαλίδης, Τσούμας, Θεοδοσίου, Λεπενιώτης, Τσιαμπαλής.