Η Σίτι έκανε πλάκα στη Γιουνάιτεντ!

"Γαλάζιο" βάφτηκε το Μάντσεστερ, με τη Σίτι να νικά 4-1 τη Γιουνάιτεντ στο "Etihad" στο μεγάλο ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής στην Premier. Δύο γκολ ο Αγκουέρο, από ένα Τουρέ και Νασρί. Για τη Γιουνάιτεντ ο Ρούνεϊ με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ πέτυχε το γκολ της τιμής, μειώνοντας σε 1-4.
Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με τη συμπλήρωση 15 λεπτών, χάρη σε τέρμα του Αγκουέρο ύστερα από γύρισμα του Κολάροφ. Στο φινάλε του ημιχρόνου ο Τουρέ έκανε το 2-0 με κεφαλιά. Η Σίτι μπήκε αποφασισμένη να "τελειώσει" τη Γιουνάιτεντ στο δεύτερο ημίχρονο και τα κατάφερε, πετυχαίνοντας δύο γκολ στο πεντάλεπτο, στο 47' με τον Αγκουέρο και στο 50' με τον Νασρί. Ο Ρούνεϊ μείωσε σε 1-4 στο 85' με απευθείας εκτέλεση φάουλ.
*Στο άλλο απογευματινό ματς, η Τότεναμ με γκολ του Παουλίνιο στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, νίκησε 1-0 την Κάρντιφ στην Ουαλία και "έπιασε" την Αρσεναλ στην κορυφή της βαθμολογίας.