Ακόμη πιο κοντά στο ιστορικό ρεκόρ ο Μέσι

Ο Λιονέλ Μέσι είναι ακομή πιο κοντά στο να γίνει ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία του Τσάμπιονς Λιγκ. Ο Αργεντινός επιθετικός της Μπαρτσελόνα πέτυχε τρία γκολ σε βάρος του Αγιαξ (4-0 η Μπαρτσελόνα) και έφτασε τα 62 σε 80 αγώνες, έναντι των 71 που πέτυχε ο Ραούλ σε 142 παιχνίδια.

Οσοι περίμεναν άνετη επικράτηση των Καταλανών απέναντι στον «Αίαντα», άρχισαν να αμφιβάλουν στο πρώτο ημίχρονο. Μπορεί το εξαιρετικό χτύπημα φάουλ του Μέσι στο 22' να έδωσε το προβάδισμα στην Μπαρτσελόνα, όμως ο Αγιαξ ήταν απειλητικός, ο Βαλντές χρειάστηκε να κάνει 1-2 καλές επεμβάσεις και το 1-0 στο ημίχρονο δεν εξασφάλιζε τίποτα.

Ωστόσο στο δεύτερο 45λεπτο «καθάρισε» ο Μέσι. Γρήγορο δεύτερο γκολ στο 55' και τα πάντα είχαν τελειώσει. Η κεφαλιά του Πικέ στο 69' και το τρίτο γκολ του Αργεντινού στο 75' διαμόρφωσαν το τελικό 4-0, στην «καθαρή», άνετη και επιβλητική επικράτηση των Καταλανών, που είδαν τον Βαλντές να αποκρούει το πέναλτι του Σίγκθορσον στο 77', στερώντας από τον Αγιαξ το γκολ της τιμής.