Πιερικός Αρχέλαος - Φοίνικας 55-66 (φιλικό)

Φιλική νίκη πέτυχε σήμερα το απόγευμα ο Φοίνικας στο νέο κλειστό γήπεδο της Κατερίνης, επικρατώντας του Πιερικού Αρχέλαου με σκορ 55-66. Στο παιχνίδι δεν αγωνίστηκαν οι Τσιαμπαλής, Γκαγκανάσιος (και οι δύο για επαγγελματικούς λόγους) αλλά και ο Ακρίβος ο οποίος εξακολουθεί να ταλαιπωρείται από έναν τραυματισμό.

Ο αγώνας στο ξεκίνημα ήταν αμφίρροπος με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ στο α' πεντάλεπτο. Ενα πολύ κακό όμως τρίλεπτο του Φοίνικα σε επίθεση και άμυνα έφερε τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με 17-8 στο 8'. Οι παίκτες του Φοίνικα αντέδρασαν και με πολύ δυνατή άμυνα κατάφεραν με ένα σερί 12-0 να περάσουν μπροστά στο σκορ στο 13' με 17-20. Στο 16' το σκορ ήταν 22-26 υπέρ του Φοίνικα ενώ οι Λαρισαίοι προηγήθηκαν και με 8 πόντους διαφορά (27-35) λίγα δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του α' ημιχρόνου.

Στο β' ημίχρονο ο Φοίνικας ήταν διαρκώς μπροστά στο σκορ με τη διαφορά να γίνεται διψήφια στο 25' (35-45). Στο 32' ο Φοίνικας προηγήθηκε με 40-55. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν πλησιάζοντας στο σκορ με ένα σερί 7-0 σε 47-55 στο 34'. Σερί όμως 7-0 πέτυχαν στη συνέχεια και οι παίκτες του Φοίνικα κάνοντας το 47-62 στο 37', με το παιχνίδι να τελειώνει με σκορ 55-66.

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 30-35, 40-51, 55-66.

Φοίνικας: (Λιάγκας) Βλαχούλης 6, Αθανασόπουλος 13 (1), Παπαχρήστος 8, Γοργόλης, Περρωτής 19, Σαριμπαλίδης 5 (1), Τσούμας 3 (1), Θεοδοσίου, Λεπενιώτης 12.