Εύκολα η Γιουνάιτεντ (Video)

Χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ το Σάββατο (14/9) νίκησε 2-0 της Κρίσταλ Πάλας στο «Ολντ Τράφορντ», στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 4ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ. Η ομάδα του Ντέιβιντ Μόγιες, για την οποία έκανε ντεμπούτο μέσα σε αποθέωση το νέο μεταγραφικό απόκτημα Μαρουάν Φελαϊνί, ύστερα από το τρίποντο αυτό ανέβηκε στους 7 πόντους, ενώ οι «αετοί» έμειναν στους 3.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, όταν ο Άσλεϊ Γιανγκ κέρδισε πέναλτι από τον Ντιγκατσόι και την αποβολή του αμυντικού των φιλοξενούμενων. Ο Ρόμπιν Φαν Πέρσι ανέλαβε να εκτελέσει την εσχάτη των ποινών, από τα 11 βήματα νίκησε τον Σπερόνι και έγραψε το 1-0 (45+1'). Η Γιουνάιτεντ κατάφερε να «κλειδώσει» το τρίποντο στο 81' με ωραία εκτέλεση φάουλ του Ρούνεϊ, ο οποίος και διαμόρφωσε το τελικό 2-0.
ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Φάμπιο, Φέρντιναντ, Βίντιτς, Εβρά, Βαλέντσια, Κάρικ, Άντερσον (62' Φελαϊνί), Γιανγκ (67' Γιανουζάι), Ρούνεϊ, Φαν Πέρσι
ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ: Σπερόνι, Μαριάπα, Καμπάνια (64' Γκεντιούρα), Ντιγκατσόι, Πάντσεον, Γιέντινακ, Γκέιλ (64' Ζερόμ), Γκάμπιντον, Μόξεϊ, Ντιλένεϊ, Τσαμάκχ (75' Κεμπέ).