Τιτάνες Παλαμά - Φοίνικας 51-69 (φιλικό)

Δεύτερη νίκη πέτυχε ο Φοίνικας στο τουρνουά του Παλαμά επικρατώντας των Τιτάνων με 51-69. Στον αγώνα δεν αγωνίστηκαν οι Λεπενιώτης και Ακρίβος λόγω μικροτραυματισμών.

Ο Φοίνικας, μετά τα πρώτα 3' που και οι δύο ομάδες ήταν νευρικές, κατάφερε να πάρει μία μικρή διαφορά και να προηγηθεί στο 6' με 4-11. Σε δύο λεπτά οι γηπεδούχοι με ένα σερί 9-0 πέρασαν μπροστά στο σκορ με 13-11. Ο Φοίνικας μπόρεσε και έκλεισε προηγούμενος την α' περίοδο με 15-17. Οι Τιτάνες εκμεταλλευόμενοι τα λάθη και την αστοχία των παικτών του Φοίνικα (δεν σκόραραν στο διάστημα 10'-16') ξέφυγαν στο 16' με 22-17 αλλά οι Λαρισαίοι ισοφάρισαν με τη λήξη του α' ημιχρόνου σε 26-26.

Στο γ' δεκάλεπτο ο Φοίνικας αποφεύγοντας τα λάθη και συνεχίζοντας την καλή άμυνα άρχισε να παίρνει μία υπέρ του διαφορά (34-39 στο 24' και 39-49 στο 28') κλείνοντας την περίοδο με το σκορ 40-52. Η διαφορά συνέχισε να μεγαλώνει φτάνοντας στο 33' στους 18 πόντους (43-61), με το Φοίνικα να κατακτά τη νίκη και το τουρνουά με το τελικό 51-69.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 26-26, 40-52, 51-69.

Φοίνικας: (Λιάγκας) Βλαχούλης 11 (1), Αθανασόπουλος 8, Παπαχρήστος 7 (1), Γοργόλης 7, Γκαγκανάσιος, Περρωτής 6, Σαριμπαλίδης 18 (2), Τσούμας 6, Θεοδοσίου, Τσιαμπαλής 6.