![](/Uploads/2024/3/561666e7f6c5b4c45e90dae2de269b94_DSC_0163.JPG)
Ένα συναρπαστικό παιχνίδι έγινε στη Γιάννουλη, ανάμεσα στην τοπική Δήμητρα και τον Αετό Μακρυχωρίου για τον 1ο όμιλο της Β’ ΕΠΣΛ.
Της Βάσως Γκατζούλη
Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε χωρίς γκολ (0-0) και έτσι δεν άλλαξε κάτι στην κορυφή με τον Αετό να παραμένει στο +5.
![](/Uploads/2024/3/86f089cc3f202aeda356df43b374d92d_DSC_0088.JPG)
![](/Uploads/2024/3/ed028a5103c6d355f6b3d983afe47267_DSC_0094.JPG)
![](/Uploads/2024/3/9666cdb681a40a77c4a5db687784903f_DSC_0091.JPG)
![](/Uploads/2024/3/f255bd5daeb0eb10a551bd9e34ce1697_DSC_0099.JPG)
![](/Uploads/2024/3/5edd1e71fea352889af16d2daf492a5e_DSC_0100.JPG)
![](/Uploads/2024/3/8428904a9201deb3d50569e331e80bc3_DSC_0119.JPG)
![](/Uploads/2024/3/46b830c533079af3e890e737f17799d8_DSC_0121.JPG)
Ο καιρός ήταν ιδανικός και ηλιόλουστος για ποδόσφαιρο και οι φίλαθλοι κατέκλυσαν την κερκίδα της Γιάννουλης (ήταν και από τις δύο ομάδες κόσμος) πάνω από 350 άτομα βρέθηκαν εκεί.
Ο κόσμος που βρέθηκε στο γήπεδο, παρακολούθησε ένα καθαρά αγωνιστικό παιχνίδι, με δύο πολύ καλές ομάδες που κράτησαν το ενδιαφέρον μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.
Η Δήμητρα Γιάννουλης παρουσιάστηκε καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο και βάση ευκαιριών θα μπορούσε να είχε σκοράρει.
![](/Uploads/2024/3/a59388eb17b707edb3ea92da856791a7_DSC_0130.JPG)
![](/Uploads/2024/3/950fcd6f017471ddbdd5c92b3e265cd8_DSC_0128.JPG)
![](/Uploads/2024/3/bfae61b5ae15b1a4d3c765b5bb2c5d2a_DSC_0140.JPG)
![](/Uploads/2024/3/deb9fd6bb3de6f589e43562fbef61191_DSC_0143.JPG)
Από την άλλη ο Αετός Μακρυχωρίου πιέστηκε πολύ και δεν μπόρεσε να βρει το δρόμο για τα δίχτυα.
Η Γιάννουλη ήταν εκείνη που πίεζε πολύ ψηλά με αποτέλεσμα να φτάνει πολύ εύκολα προς την αντίπαλη εστία. Από την άλλη ο αντίπαλος ήταν απειλητικός στις αντεπιθέσεις.
Στο 12’ το φάουλ εκτέλεσε ο Λάλλας, την κεφαλιά ο Χουτεσιώτης, ο Κοτλής έδιωξε τον κίνδυνο.
Στο 16’ ύστερα από ωραία σέντρα του Καρέλα, ο Δαούλας έκανε το σουτ η μπάλα πέρασε άουτ.
![](/Uploads/2024/3/e226b9eaed18f98209d56d447c2d0585_DSC_0147.JPG)
![](/Uploads/2024/3/028860abc06929c3447ca850ed7da3a3_DSC_0155.JPG)
![](/Uploads/2024/3/abcacd2a25fe5525a204c6236290bc21_DSC_0160.JPG)
![](/Uploads/2024/3/5528ce9393c37593e1154c17153e318d_DSC_0171.JPG)
Στο 32’ την ίδια τύχη είχε το σουτ του Κώστα Χατζηγρηγορίου. Στο 38’ όμως μεγάλη διπλή ευκαιρία με τον Θάνο Δαούλα, το πρώτο σουτ από θέση τετ α τετ έδιωξε με τα πόδια ο Φαρμάκης, στην επαναφορά νέο σουτ του Δαούλα έφυγε άουτ.
Καλύτερη στιγμή για τον Αετό ήταν στο 59’, τη σέντρα έβγαλε ο Λάλλας για τον Τσιντζιλώνη που τον σταμάτησε αμυντικός.
Παρότι μπήκε με περισσότερη δύναμη στο δεύτερο μέρος το Μακρυχώρι, ο αντίπαλος είχε κλείσει πολύ καλά τους διαδρόμους και δεν επέτρεψε τίποτα περισσότερο.
Στο 62’ ο Κώστας Χατζηγρηγορίου έκανε το σουτ η μπάλα πέρασε άουτ. Ήταν ο παίκτης που κρίθηκε μοιραίος αφού στο 80’ και 86’ έχασε δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες. Στην πρώτη περίπτωση ξέφυγε από την άμυνα, έκανε το σουτ από θέση τετ α τετ τον σταμάτησε ο Φαρμάκης με τα πόδια. Και στο 86’ και πάλι η τύχη δεν του χαμογέλασε αφού έγινε ακριβώς η ίδια φάση. Ο Παναγιώτης Φαρμάκης κράτησε την εστία του ανέπαφη και έτσι δεν άλλαξε κάτι στη βαθμολογία του ομίλου.
![](/Uploads/2024/3/76a5550e3116e0cba0049a25062a98d6_DSC_0108.JPG)
Δήμητρα Γιάννουλης (Μάκης Αλεξούδης): Κοτλής, Χατζηγρηγορίου Κ., Χατζηγρηγορίου Ρ., Τσεκούρας, Κουρούτσαλης, Τάφα Ε., Καρέλας, Μπάμπαλης, Δαούλας (79’ Καλογιάννης), Μπάκος (85’ Ντραμπάκουλος), Γραβάνης (73’ Χατζηγρηγορίου Τ.).
![](/Uploads/2024/3/d2f565715183bb87dd56d60efe8c6768_DSC_0125.JPG)
Αετός Μακρυχωρίου (Βασίλης Ταχτιντής): Φαρμάκης, Μπλάντας, Γιαννακόπουλος (46’ Γκαμπούρας), Πέππας (46’ Χύσα), Σουπεκιώτης, Κοτρώτσιος, Χουτεσιώτης (84’ Μητσογιάννης Β.), Γκαμπέτας, Λάλλας (81’ Στάμος), Χριστοδούλου, Τσιντζιλώνης.
![](/Uploads/2024/3/4fe67b3d6e7178cf229944a38a6998a1_DSC_0103.JPG)
Διαιτητική τριπλέτα: Στάϊκός, Γκαρέλης, Βαλιώτης.
*Οι άνθρωποι του Αετού Μακρυχωρίου ευχαριστούν τη Δήμητρα Γιάννουλης για την άψογη φιλοξενία.