Πρόκριση με ευρύ σκορ για τον Π.Ο.Ε.

Ο Π.Ο.Ε. συνεχίζει στον θεσμό του Κυπέλλου της ΕΠΣΛ, αφού την Τρίτη (20/2) κέρδισε στην έδρα του με το ευρύ σκορ 4-1 τον Αχιλλέα Φαρσάλων. Έτσι λοιπόν προκρίθηκε στους «4» του θεσμού και θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού, Ανθούπολη-Κιλελέρ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς και ο  Ρολντάν μόλις στο 2’ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι άνοιξε το σκορ για το 1-0.

Ο Αχιλλέας κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση στο 23’ με τον Κερμελίδη (1-1).

Οι ισορροπίες άλλαξαν στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, με τον  Φούσα του Αχιλλέα να δέχεται τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και έτσι η «ζυγαριά» έγειρε προς την ομάδα της Ελασσόνας.

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν το αριθμητικό πλεονέκτημα και έφτασαν στην επίτευξη τριών ακόμη τερμάτων.

Ο Ιγγλέζος στο 67’ έκανε το 2-1, ο Κορτσάρι στο 75’ με πέναλτι το 3-1 και Παλάσιος στο 81’ διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Π.Ο.Ε. (Ζήσης Ζιάγκας): Γούπος, Κορτσάρι, Μαλάκος (64′ Κωνσταντινίδης), Μπούσιας, Λαγός (79′ Τσιπλικιάρης), Καραμούλας (64′ Καραγκούνης), Κουκούλης, Ιγγλέζος (84′ Μπανούσης), Γκαμπέτας, Ρολντάν (84′ Τσιόγκας), Παλάσιος.

Αχιλλέας Φαρσάλων (Χρήστος Καπελιάνης – Αποστόλης Παπαδόπουλος): Γεωργαντζάς, Ποτόσογλου, Σώκος, Μπρόσκα (46′ Φούσα), Παπακωνσταντίνου, Αετόπουλος, Κρικώνης, Σταμπουλής, Κερμελίδης, Καρβούνης (73′ Κομισόπουλος), Τσιάκος (78′ Μαργαριτόπουλος).

Διαιτητική τριπλέτα: Κουκούλης, Μίχος, Μπλιώνας.