![](/Uploads/2024/2/52602786fafbbcfc2f48cff021a29ad9_423686901_924684648892375_4106405917108783028_n.jpg)
Την εργασία του με θέμα «Tactical Periodization ο πορτογαλικός τρόπος προπόνησης και η επιρροή του στην Premier league» παρουσίασε την Πέμπτη (8/2) σε ένα κλειστό κύκλο φίλων στα γραφεία του συνδέσμου προπονητών νομού Λάρισας, ο γνωστός προπονητής ποδοσφαίρου του νομού μας κύριος Θοδωρής Στεργιάδης.
Το παρόν στην συγκέντρωση ύστερα από πρόσκληση του έδωσαν ο καταξιωμένος προπονητής της ΠΑΕ ΑΕΛ κύριος Παύλος Δερμιτζάκης, ο πρόεδρος του συνδέσμου προπονητών νομού Λάρισας κύριος Θανάσης Μπάρδας, ο παλαίμαχος ποδοσφαιριστής - προπονητής της ΠΑΕ ΑΕΛ και πρώην αντιδήμαρχος του δήμου Λαρισαίων κύριος Γιάννης Αλεξούλης, ο πρώην βοηθός προπονητή στην εθνική ομάδα της Κύπρου και πολλών άλλων ομάδων κύριος Μίλτος Ζιάκας καθώς και ο διακεκριμένος δημοσιογράφος και ραδιοφωνικός παραγωγός κύριος Νίκος Μίχος.
![](/Uploads/2024/2/0c6f17db65cecc2d7f2a40490b5e904b_416444142_761771459135694_7858821310745928096_n.jpg)
![](/Uploads/2024/2/d85f40141074ec67f5ce2f42c2101930_416502690_1836623036798495_5568826527024021795_n.jpg)
![](/Uploads/2024/2/7f1ca6fd4a934e085e5a60208e37f08f_426146063_249536251533872_2999151967754696706_n.jpg)
![](/Uploads/2024/2/685f598b49debbbcc80d78e19cda4fd9_426594957_1300518290641794_192434112597425606_n.jpg)
Ο κύριος Στεργιάδης έκανε μια σεμιναριακού τύπου θεωρητική ανάλυση της μεθοδολογίας που χρησιμοποιεί το πορτογαλικό μοντέλο για ομάδες υψηλού επιπέδου καθώς και την οργάνωση - δόμηση ενός σταθερού εβδομαδιαίου μορφόκυκλου με τις δικές του αρχές και ιδιομορφίες σε σχέση με τα άλλα μοντέλα προπόνησης. Σκοπός ήταν να αναδείξει τον ρόλο που παίζει η τεχνογνωσία πλέον στην προπονητική διαδικασία και πως ο προπονητής πρέπει να εναρμονιστεί με τα σύγχρονα δεδομένα.
![](/Uploads/2024/2/559dab296f2c7aeb85940a8fcdbffa95_423735584_3766446720344544_6090473039590989150_n.jpg)
Επίσης παρουσίασε την δική του μεθοδολογία «Motivo η συμμετρία του χάους» που στοχεύει στην εκπαίδευση των ποδοσφαιριστών στην σύγχρονη τάση του ποδοσφαίρου μιας μεγαλύτερης ρευστότητας σε σχέση με τις θέσεις που παίζουν (κινήσεις χωρίς την μπάλα).
![](/Uploads/2024/2/292ff75c047b1c6c09d78e220e6b7e02_416502684_405474351845220_3496022986466010853_n.jpg)
![](/Uploads/2024/2/c46900d8e51a8d402fc86e5966410ab7_423422299_804970618312243_7686505208575558109_n.jpg)
![](/Uploads/2024/2/2454fe65e32b8bb474581ffafdae9e62_423541660_1471304710462231_5492378660296538164_n.jpg)
![](/Uploads/2024/2/970a7a322fa39c9fb0759ade822013bc_423686830_807540591113515_1831566192758055963_n.jpg)
Ο διάλογος, οι ερωτήσεις, οι προβληματισμοί και οι απαντήσεις που δόθηκαν μέσα από την εμπειρία τόσων ετών στα γήπεδα από τους εκλεκτούς καλεσμένους, μας έκανε όλους σοφότερους όπως μας δήλωσε μετά το πέρας της συνάντησης ο κύριος Στεργιάδης και γι αυτό στο άμεσο μέλλον θα κανονιστούν συναντήσεις και με άλλους προπονητές γιατί από την ανταλλαγή απόψεων πάντα έχεις να μαθαίνεις.
![](/Uploads/2024/2/f08f173b825b6bea5127222443229943_423735646_944849286983067_663327714992669014_n.jpg)