![](/Uploads/2024/1/2d40e8bc733f4539b57f9c4c7cdd0f4f_DSC_0494.JPG)
Ένα πραγματικό ντέρμπι, ήταν το σημερινό παιχνίδι ανάμεσα στον Οικονόμο Τσαριτσάνης και την Ανθούπολη. Με πέναλτι στο 75’ κατάφερε η Ανθούπολη να λύσει τον «γόρδιο δεσμό» κόντρα στον Οικονόμο και να πάρει τη νίκη με σκορ 0-1.
Της Βάσως Γκατζούλη
Στο πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή της μπάλας, δημιούργησαν ευκαιρίες με τις καλύτερες στο 7’ και 45’ τις οποίες όμως «καθάρισε» ο έμπειρος τερματοφύλακας Νούσιας.
![](/Uploads/2024/1/832580792f2fb965dfc819d48e218f4e_DSC_0106.JPG)
![](/Uploads/2024/1/c4b0fcde64807c9b0329c7bc162bb14e_DSC_0114.JPG)
![](/Uploads/2024/1/0b2911db7b50eb70e1713bb725d27bea_DSC_0116.JPG)
![](/Uploads/2024/1/0f80bfed13afc6fc30e289dd317f1ac7_DSC_0119.JPG)
![](/Uploads/2024/1/418316df17511715acde36a016b6e4c0_DSC_0123.JPG)
Ο Οικονόμος του κ. Βασίλη Μπακογιάννη από την πλευρά του, ανταποκρινόταν πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο και είχε μία καλή στιγμή στο 29’. Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους απείλησε ο Στέλιος Δραχαλίβας, έσωσε όμως ο Ντιντής. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά στο δεύτερο μέρος, στο 64’ ο έμπειρος Γιώργος Ματούλας έπιασε ένα σουτ «ξυράφι» που βρήκε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
![](/Uploads/2024/1/9587eab3b806dc21f86da2d065073e49_DSC_0146.JPG)
![](/Uploads/2024/1/9df8b55691b5787581c3f26992d15a36_DSC_0156.JPG)
![](/Uploads/2024/1/5eba426e04ebc4c7e0a9c5ae9a507661_DSC_0161.JPG)
![](/Uploads/2024/1/f7c826e48fd3ebb1653ac7c272f9f88f_DSC_0159.JPG)
![](/Uploads/2024/1/e1a14dbb52f47c64138943f9e41373d3_DSC_0167.JPG)
![](/Uploads/2024/1/49c9944cd18eb8107b540758b91fe752_DSC_0202.JPG)
![](/Uploads/2024/1/9c4d9315e95685cf8a0d14c6e0a5d90c_DSC_0170.JPG)
Η Ανθούπολη στο ντεμπούτο του κ. Χρήστου Χατζηλιάδη, είχε οριζόντιο δοκάρι στο 72’. Όλο το ματς είχε μεγάλο σασπένς. Στο 75’ ήταν η φάση που σημάδεψε το ματς, με το πέναλτι που κέρδισε ο Αναγνώστης όταν τον ανέτρεψε ο Κατσιαντώνης με την κυρία Μάχη Τσιοφλίκη να υποδεικνύει σωστά την παράβαση, εκτέλεσε ο Αλέκος Κουβελάς, που μόνο τότε νίκησε τον Νούσια για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα και να κάνει το 0-1 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ. Στο 78’ την επέλαση του ταχύτατου Παπαδάκου κατάφεραν να σταματήσουν οι αμυντικοί του Οικονόμου.
![](/Uploads/2024/1/37cd50578bdacbfb1154bf0f6d655b8b_DSC_0181.JPG)
![](/Uploads/2024/1/b421fec3c52c0564e9d96a25842df9f3_DSC_0185.JPG)
![](/Uploads/2024/1/0a9aa7e13f113c1d0eba4b5b156ea936_DSC_0198.JPG)
![](/Uploads/2024/1/fd749264ea8de2074d64721b722d010e_DSC_0207.JPG)
Στο 7’ καλό σουτ του Μούτσα, έδιωξε με τις γροθιές ο Νούσιας. Στο 18’ ο Αναγνώστης έκανε το σουτ από κοντά που έφυγε κόρνερ. Στο 19' μετά απο εκτέλεση κόρνερ του Σκούπρα, την επικίνδυνη κεφαλιά του Τσάτσου μπλόκαρε ο Νούσιας.
Στο 29’ ο Στέφανος Σουγλής πέρασε την άμυνα, έκανε το σουτ που έφυγε άουτ. Φάση διαρκείας στο 45’ για την Ανθούπολη, όταν το κόρνερ εκτέλεσε ο Μούτσα, το πρώτο σουτ ο Σκούπρα και το δεύτερο ο Τσάτσος, έδιωξε με τα πόδια ο έμπειρος Νούσιας σε κόρνερ.
Στο 72’ πολύ καλή εκτέλεση φάουλ του Μούτσα η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 81' από πλάγια θέση ο Τσούτσας σούταρε στην δεξιά γωνία του Ντιντή που μπλόκαρε τη μπάλα. Το σουτ του Μούτσα στο 82’ κόντραρε σε αμυντικό και κατέληξε σε κόρνερ και στο επόμενο λεπτό ο Σέσι σούταρε συρτά έξω από την περιοχή με την μπάλα να περνάει δίπλα από το δεξί δοκάρι.
![](/Uploads/2024/1/3f38596b823dc8534b5d0da4e896de7c_DSC_0211.JPG)
![](/Uploads/2024/1/f79f0d76322d48340bc6f80cd52cf23e_DSC_0217.JPG)
![](/Uploads/2024/1/b85c8bdc64c31db4a48a1f73805705ec_DSC_0224.JPG)
![](/Uploads/2024/1/25ad8400d6ef78744ceee5380963d92e_DSC_0228.JPG)
![](/Uploads/2024/1/5de5028f766d5687cc29a0a98ae05836_DSC_0229.JPG)
*Το γήπεδο είχε πάνω από 350 άτομα. Οι φίλαθλοι αψήφησαν το κρύο και βρέθηκαν στο φιλόξενο γήπεδο «Γεώργιος Μητσιμπόνας».
*Εκ μέρους της διοίκησης της Ανθούπολης, πριν την έναρξη του παιχνιδιού, ανθοδέσμη παρέθεσε ο ποδοσφαιριστής Μπλέντι Σέσι εις μνήμην του αξέχαστου θρύλου Γεώργιου Μητσιμπόνα σε σημείο του γηπέδου που υπάρχει η προσωπογραφία του.
*Η ομάδα της Ανθούπολης ευχαριστεί τον Οικονόμο Τσαριτσάνης για την άψογη φιλοξενία και επιφυλάσσεται να ανταποδώσει στο δεύτερο γύρο.
![](/Uploads/2024/1/106a6e68625cd0131094664c51ee0cc9_DSC_0130.JPG)
Οικονόμος Τσαριτσάνης (Βασίλης Μπακογιάννης): Νούσιας, Ντούφας, Μπουμπουνάρας, Αυλογιάρης, Κατσιαντώνης (78’ Γανός), Μιφτάρι, Δραχαλίβας (63’ Τσούτσας), Σουγλής, Σεμερτζίδης (63’ Σταμάτης), Ματούλας (78’ Λαζαρίδης), Γκαραλιάκος (55’ Δριστέλας).
![](/Uploads/2024/1/a8d0ad1283f550afc7f786e9668cf541_DSC_0136.JPG)
Ανθούπολη (Χρήστος Χατζηλιάδης): Ντιντής, Λάϊος, Κουβελάς (88’ Κατσαμπέλας), Σέσι, Μούτσα, Βλαχάκης (60’ Παπαδάκος), Αναγνώστης (82’ Αργύρης), Τσάτσος, Σκούπρα, Καραμπούζης, Γιαννακόπουλος.
![](/Uploads/2024/1/05ccaf3b37bcd000fead68991f174cd2_DSC_0126.JPG)
Διαιτητική τριπλέτα: Τσιοφλίκη, Νάκας, Δεδικούσης.