![](/Uploads/2023/12/063c1c1c59de80ee1797a06880feba19_IMG_0902.JPG)
Ένα πολύ ενδιαφέρον ματς που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι και την διαδικασία των πέναλτι, διεξήχθη το Σάββατο (30/12) στο γήπεδο της Νεάπολης Α’ ανάμεσα στον γηπεδούχο Σμόλικα και τον Φαλανιακό.
Του Χρήστου Γκατζούλη
Η αναμέτρηση κρίθηκε στα πέναλτι (0-0 η κανονική διάρκεια), όπου ο τερματοφύλακας του Σμόλικα Παπαγιάννης απέκρουσε το τέταρτο πέναλτι του Φαλανιακού και έστειλε τη ομάδα του στην επόμενη φάση (5-3 στα πέναλτι).
">http://
Ο Σμόλικας παρουσιάστηκε περισσότερο απειλητικός, δημιούργησε αρκετές καλές στιγμές, όμως απέναντί του βρήκε έναν εξαιρετικό Κωνσταντίνου που κατάφερε να κρατήσει το μηδέν και να στείλει την ομάδα του στα πέναλτι.
![](/Uploads/2023/12/6e22ccb17abd4b0a1025f42ea8c0aa79_IMG_0727.JPG)
![](/Uploads/2023/12/3e6e8799b9e3379d7139ea152b30e4a9_IMG_0725.JPG)
![](/Uploads/2023/12/5d17e3c92040d332644642bf3e340e1d_IMG_0730.JPG)
Οι νικητές είχαν καλό ρυθμό στο ματς, δημιούργησαν τις προϋποθέσεις για γκολ σε αρκετά σημεία του ματς, όμως δεν κατάφεραν να σκοράρουν.
Από την άλλη ο Φαλανιακός έπαιξε δυνατά και όσο περνούσε η ώρα έκλεισε καλά την άμυνά του και έτσι οδήγησε το ματς στα πέναλτι και έφτασε και αυτός κοντά στον στόχο του.
Στο πρώτο ημίχρονο υπήρχε μία φάση στο 19’ όταν ο Νερπιέτρι βρέθηκε σε καλό σημείο, σούταρε, όμως η μπάλα έφυγε άουτ.
Στην επανάληψη οι φάσεις ήταν αρκετές. Στο 49’ πάλι ο Νερπιέτρι βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, σούταρε, όμως η απομάκρυνση της μπάλας από τον Κωνσταντίνου ήταν σωτήρια.
Δύο λεπτά μετά ο Γκιόνα έδωσε ωραία πάσα μέσα στην περιοχή για τον Κακαβίτση, ο τελευταίο σούταρε από καλή θέση, όμως η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.
![](/Uploads/2023/12/5bf52bba5ec7388e3e96a73f026eb24b_IMG_0756.JPG)
![](/Uploads/2023/12/9f960d3982b5b5c1c9be093696852a31_IMG_0760.JPG)
![](/Uploads/2023/12/ff4a7a36cda45e79c48e6e4e8ab14ac8_IMG_0763.JPG)
Στο 68’ σουτ για τον Σμόλικα με τον Νερπιέτρι, δεν βρήκε δίχτυα από πλεονεκτική θέση. Στο 72’ ο Χατζούλης έκανε το σουτ από καλή θέση, για μία ακόμη φορά ο Κωνσταντίνου ήταν εκεί.
Ένα λεπτό μετά σέντρα του Κακαβίτση, ο Γκαλμπογκίνης έκανε το σουτ από πλεονεκτική θέση πέρασε ελάχιστα άουτ.
![](/Uploads/2023/12/14d7d3515acda18753f3639ff6e2a4eb_IMG_0770.JPG)
![](/Uploads/2023/12/088874fea11809a013374dd805c8e75c_IMG_0766.JPG)
![](/Uploads/2023/12/56c3aee8bc47f1d8f114afee56e2a869_IMG_0775.JPG)
![](/Uploads/2023/12/c8bab079f06926aad78a6caea213cd26_IMG_0781.JPG)
![](/Uploads/2023/12/8f5f6473fa3b1ac0d574ee0e3dd6e3b0_IMG_0782.JPG)
Στο 90’ ο Αλατάς μέσα στην περιοχή για τον Σμόλικα και από πλάγια έκανε το σουτ, έδιωξε ο Κωνσταντίνου.
Για τον Σμόλικα σκόραραν οι: Κακαβίτσης, Χατζούλης, Γκιόνα, Γούτος, Νερπιέτρι.
Για τον Φαλανιακό σκόραραν οι: Αντωνόπουλος, Πανταζής, Πάνου, ενώ απέκρουσε ο Παπαγιάννης το τέταρτο πέναλτι του Φαλανιακού που το εκτέλεσε ο Γκανάτσας.
![](/Uploads/2023/12/4c22ee6c89dbfe84c3b9b4410732cdf1_IMG_0750.JPG)
Σμόλικας (Νίκος Χρόνης): Παπαγιάννης, Χριστακέας, Πόνηρος (65’ Γούτος), Πολύζος, Αλατάς, Τάφα, Χατζούλης, Γκαλμπογκίνης, Γκιόνα, Νερπιέτρι, Κακαβίτσης.
![](/Uploads/2023/12/e84e0de1634f5971c95306be44260473_IMG_0745.JPG)
Φαλανιακός (Τάκης Παραφέστας): Κωνσταντίνου, Καρυώτης, Πάνου, Σούλης, Πανταζής, Μπαλαής, Αλατάς (83’ Μάρκου), Χριστοδουλόπουλος (61’ Σκόμπας), Αντωνόπουλος, Ντανίκας (61’ Χοτάι), Χριστοδούλου.
![](/Uploads/2023/12/916fc91d03d33e5373d352c159dbea9f_IMG_0741.JPG)
Διαιτητική τριπλέτα: Δημεράς, Νάκας, Μπλιώνας.
![](/Uploads/2023/12/a2e6145d6d540e9a762e7b860d96e129_IMG_0917.JPG)