Αναντολού Εφές – Παναθηναϊκός 71-68

Ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε μία κακή εμφάνιση στην Κωνσταντινούπολη, απέναντι στη μισή... Εφές και γνώρισε την ήττα (71-68), στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Euroleague.

Παρά την προσπάθεια στην τελευταία περίοδο και το μεγάλο σουτ του Κέντρικ Ναν, που έδωσε το +3 στο 38ο λεπτό, ο Παναθηναϊκός AKTOR δεν μπόρεσε να μείνει μπροστά μέχρι το φινάλε, γνωρίζοντας μια οδυνηρή ήττα στο Sinan Erdem Hall. Ο Ντίνος Μήτογλου είχε μάλιστα την ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι στην παράταση, το τρίποντο που επιχείρησε όμως στο "μηδέν" κατέληξε στο σίδερο!

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-15, 37-31, 50-52, 71-68.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Τζαν): Λάρκιν 20 (2/7 τρίποντα), Γκαζί 2, Τόμπσον 7 (3/13 σουτ, 1/2 βολές, 6 ασίστ, 3 λάθη), Χόλατζ 3 (1/8 σουτ), Οσμανί 6 (2), Οτουρού 2, Ντάουμ 8 (0/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Γιλμάζ 2, Τζόουνς 21 (8/13 δίποντα, 5/5 βολές, 14 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Βιλντόσα 5 (1), Γκάι, Μπαλτσερόφσκι 3, Σλούκας 9 (0/4 τρίποντα, 3/6 τρίποντα, 8 ασίστ, 4 λάθη), Γκραντ 12 (2), Ναν 13 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 6 λάθη), Λεσόρ 13 (4 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 4, Μήτογλου 9 (1/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, Μαντζούκας.