Mεσογειακοί Αγώνες 2023: Ελλάδα-Ισπανία 1-5 (Beach Soccer)

H Εθνική Beach Soccer ηττήθηκε 5-1 από την Ισπανία για την τρίτη αγωνιστική των Μεσογειακών Αγώνων 2023, οι οποίοι διεξάγονται στο Ηράκλειο της Κρήτης και ολοκλήρωσε την παρουσία της στην 7η θέση της διοργάνωσης.

Στο 4ο λεπτό της πρώτης περιόδου, ο Ακόστα με μακρινό σουτ έδωσε προβάδισμα στην Ισπανία.

Η Εθνική πίεσε για την ισοφάριση και τα κατάφερε στο 4ο λεπτό της δεύτερης περιόδου, με τον Ακόστα να δέχεται πίεση ψηλά από τον Καφαντάρη και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, ωστόσο το δωδεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με προβάδισμα δύο γκολ για την Ισπανία χάρη στα γκολ του Ερνάντεζ στο 6' με απευθείας εκτέλεση φάουλ και ψαλιδάκι του Καστίγιο στο 8'.

Στο 7ο λεπτό της τρίτης και τελευταίας περιόδου, ο Καμάτσο Γκονζάλεζ με σουτ από κοντά και στο 10ο, ο Σάντσεζ, Γκονζάλεζ με δυνατό σουτ διαμόρφωσαν το τελικό 5-1 υπέρ της Ισπανίας.

Η σύνθεση της Ελλάδας (Στέφανος Σοϊλεμές): Θωμάς, Λυμπούσης, Παπαευστρατίου, Καρακάσης, Καφαντάρης, Παλούμπης, Γκρίτζαλης, Κατσούλης, Μικελάτος, Τριανταφυλλίδης, Σκούρτας, Τσεκούρας.