Αναφορικά με το αποτέλεσμα των σημερινών αποφάσεων στο συμβούλιο της SL2 κατόπιν ονομαστικής ψηφοφορίας, η ΠΑΕ ΑΕΛ δήλωσε τα ακόλουθα:
«Η αναβάθμιση του ποδοσφαιρικού προϊόντος της δεύτερης επαγγελματικής κατηγορίας εν αναμονή και των αποφάσεων της δικαιοσύνης περί χειραγώγησης παιγνίων και στοιχηματισμού, βρίσκει για άλλη μιά φορά το συλλογικό μας θεσμικό φορέα να φάσκει και να αντιφάσκει. Δηλώνει ότι επιθυμεί διακαώς να αναβαθμιστεί αλλά λαμβάνει αποφάσεις που δυστυχώς συνηγορούν περί του αντιθέτου. Συγκεκριμένα στο πέμπτο θέμα της σημερινής ημερήσιας διάταξης που ήταν και το κυρίαρχο και αφορούσε την «έγκριση προκήρυξης πρωταθλήματος αγωνιστικής περιόδου 2023-2024», μεταξύ των άλλων στο πλάνο της αναβάθμισης του συνολικού προϊόντος συζητήθηκε ορθώς ως όφειλε, η διενέργεια αγώνων play off & play out. Η θέση της ΑΕΛ που αποτέλεσε και πρόταση εν τέλη στη ψηφοφορία, ήταν να ακολουθηθεί πλήρως το εγκεκριμένο μοντέλο των play off και play out της Super league. Δυστυχώς το σώμα υπερψήφισε την πρόταση του προεδρείου, βάσει της οποίας και του πρωτόγνωρου μαθηματικού της μοντέλου διεθνώς, “κουρεύει” βαθμολογικά κατά 50% την προσπάθεια του Πρώτου στη τελική κατάταξη των αγώνων της κανονικής διάρκειας. Αναλυτικά (14) ψήφισαν υπέρ της πρότασης του Προεδρείου και (5) ομάδες υπέρ της πρότασης της ΑΕΛ. Το συμπέρασμα είναι ότι εάν πραγματικά επιθυμούμε ένα ανόθευτο πρωτάθλημα, θα πρέπει να το αποδεικνύουμε εμπράκτως και όχι με «τερτίπια». Η ΑΕΛ ανήκει σε εκείνες τις ομάδες που πιστεύουν ότι οι αγώνες και τα πρωταθλήματα οφείλουν να κερδίζονται ή να χάνονται στα γήπεδα και επ’ ουδενί με μέσα αδιαφανή.
Όταν οι κόποι σου ανταμείβονται με τον καλύτερο τρόπο το μόνο που μπορεί να αισθάνεσαι είναι υπερηφάνεια! Κάπως έτσι έχουν τα δεδομέν...
Η ΑΕΛ ολοκλήρωσε τις μεταγραφές; Η απάντηση σύμφωνα με τα όσα είπε ο προπονητής της ομάδας Παύλος Δερμιτζάκης στο φιλικό του περιβάλλον...
Η ΠΑΕ ΑΕΛ καλεί την Πέμπτη 1η Αυγούστου και ώρα 19:00 όλους τους φιλάθλους της ΑΕΛ και τους Λαρισαίους συμπολίτες της, να δώσουν βροντερό ...
Η αντίστροφη μέτρηση για την έναρξη της προετοιμασίας της ΑΕΛ ενόψει της νέας αγωνιστικής περιόδου στο Πρωτάθλημα της Super League 2 άρ...
«Πριν 14 χρόνια σαν σήμερα (23 Ιουλίου 2010) έφυγε από τη ζωή ο εμβληματικός πρόεδρος της ΑΕΛ, Στέλιος Καντώνιας. Ένας σπουδαίος άνθρωπος ...
Η ΠΑΕ ΑΕΛ με ικανοποίηση ανακοινώνει την έναρξη των παρουσιάσεων για τους Μεγάλους Χορηγούς και Υποστηρικτές της στην αγωνιστική περ...