![](/Uploads/2023/4/9f16bf45554e2d2c11e99c86e7c7f2b3_342517042_614172610628945_5098967464761846410_n.jpg)
Η ΑΕΛ κέρδισε εντός έδρας στο «Γεώργιος Μητσιμπόνας Β’» την Ακαδημία Ποδοσφαίρου Ελασσόνας με 3-1 και έτσι ανέβηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, στον 1ο όμιλο της Β’ ΕΠΣΛ (πλέι οφ).
Την Τρίτη (25/4) διεξήχθη η 3η αγωνιστική σε μία εμβόλιμη αγωνιστική με τους παίκτες της ΑΕΛ να μπαίνουν δυνατά στο ματς και να ανοίγουν το σκορ στο 30’.
Ο Γκάτης εκτέλεσε το φάουλ και άνοιξε το σκορ για το 1-0. Στο 43’ ο Κατσάρας με πλασέ από πλεονεκτική θέση πέτυχε το 2-0.
![](/Uploads/2023/4/c2a203f349b851e6303d13cf951a2b42_341897165_3497404547198254_8319900176014058137_n.jpg)
Στο 62’ ο Παλάσκας με εύστοχο χτύπημα πέναλτι μείωσε σε 2-1 και στο 79’ ο Μέκρας διαμόρφωσε το τελικό 3-1 για την ΑΕΛ.
ΑΕΛ (Χρήστος Γκάτας-Γιάννης Βασιλείου): Θεοχαρίδης, Μέκρας (85' Παπακωνσταντίνου), Γκουγκίδης, Καλαπανίδας, Ράπτης, Φούντογλου, Τασίκας (75' Μετγιάζης), Κατσάρας, Μακρής, Γκάτης (87' Τσιτσώνης), Μπιώτης (87' Νιάμας).
Ακαδημία Ελασσόνας (Στέλιος Μπαχτσιβάνος): Κατοτικίδης, Άβελας (46’ Μίχης), Μπαρδανίκας, Στούπας, Κατσαντώνης, Γκαραβέλης, Τζοκόλα, Νουλάς, Κατσιγιάννης, Μουλτσιάς, Παλάσκας.
Διαιτητική τριπλέτα: Κοντογιώργος, Βαλιώτης Δίχρης.