![](/Uploads/2023/4/e206a8ec2522b98689d6841e491a1b49_received_585311606692113.jpeg)
Με τη συμμετοχή πλήθους πιστών αλλά και του Δημάρχου Τεμπών και τοπικών αρχών του Δήμου τελέστηκε ο Αναστάσιμος Πανηγυρικός Εσπερινός προς τιμή του Αγίου Γεωργίου στον ομώνυμο Ιερό Ναό στον Πυργετό, προεξάρχοντος του Ιερέα της ενορίας π. Αλεξάνδρου, πλαισιούμενος από τον π. Γεώργιο.
Στη συνέχεια έγινε η λιτάνευση της Ιεράς Εικόνας του Αγίου στους δρόμους του χωριού, συνοδεία της Φιλαρμονικής του Δήμου Τεμπών και αμέσως μετά οι Ιερείς ευλόγησαν τους άρτους στον χώρο της Πλατείας "Βάιος Μαλλιάρας".
![](/Uploads/2023/4/90c36e2b4025ffb76429f750ef23adb9_received_778415210466894.jpeg)
Στις θρησκευτικές εκδηλώσεις συμμετείχαν, ο δήμαρχος Τεμπών Γιώργος Μανώλης, ο πρόεδρος του Δ. Σ. Δημήτρης Μαϊμάρης, οι αντιδήμαρχοι Αθ. Βλάχος και Κ. Ζαρδούκας, δημοτικοί σύμβουλοι, πρόεδροι κοινοτήτων και συλλόγων και πλήθος προσκυνητών.