![](/Uploads/2023/3/4eea367c4ff6a40a010d0e3229a1c4b3_DSC_0123.JPG)
Έγινε γνωστή και η 3η ομάδα που προκρίθηκε στα ημιτελικά του θεσμού του κυπέλλου της ΕΠΣΛ. Ο λόγος είναι για τον Αχιλλέα Φαρσάλων που επικράτησε με το ευρύ σκορ 5-0 απέναντι στην Πελασγιώτιδα.
Της Βάσως Γκατζούλη
Ο Αχιλλέας εξ’ αρχής είχε θέσει ως στόχο, εκτός από το πρωτάθλημα και το κύπελλο. Έτσι σήμερα με μεγάλη άνεση πέρασε στην επόμενη φάση. Από την άλλη η Πελασγιώτιδα είχε αρκετές απουσίες, έτσι αναγκάστηκε να βάλει και νεαρούς παίκτες να αγωνιστούν και όπως μας είπαν έχουνε προσανατολιστεί στο να εξασφαλίσουν την κατηγορία.
![](/Uploads/2023/3/d6400498bce3051cabd4f998aee15cbe_DSC_0001.JPG)
![](/Uploads/2023/3/9002868e9cadff60509caf6ce11f7ab7_DSC_0007.JPG)
![](/Uploads/2023/3/181526f42301d29ba50e9a165e5217bc_DSC_0017.JPG)
![](/Uploads/2023/3/a5ba502f8250b13adfe4a6a00f047c68_DSC_0036.JPG)
![](/Uploads/2023/3/ef804065da42bb3bbecc785d23daa7dc_DSC_0045.JPG)
![](/Uploads/2023/3/59fc4cba49c578bc140fe45b46cefd71_DSC_0047.JPG)
![](/Uploads/2023/3/5fd3248d46be324f42f479d902df7052_DSC_0051.JPG)
![](/Uploads/2023/3/a329c53d52e3d5426abf9944127a2d1a_DSC_0056.JPG)
![](/Uploads/2023/3/e826da60db3c46ca2939aff1f74de8fe_DSC_0058.JPG)
![](/Uploads/2023/3/6f05db8aa0b36ac50a3d1b5ed72b408c_DSC_0060.JPG)
![](/Uploads/2023/3/3a2e64c89d9bac23deef7376cc2484f0_DSC_0065.JPG)
Στο δεύτερο κιόλας λεπτό ο Αχιλλέας μπήκε μπροστά στο σκορ, όταν το φάουλ εκτέλεσε ο Κουρτεσιώτης και την κεφαλιά ο Βασίλης Λάϊος για το 1-0.
Δύο λεπτά αργότερα πανομοιότυπη φάση καρμπόν με τους ίδιους πρωταγωνιστές για το 2-0.
Στο 21’ ωραία άλλαξαν οι Γκαραλιάκος με τον Παπακωνσταντίνου, τελικός αποδέκτης ο Κερμελίδης που έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό και κατέληξε σε κόρνερ.
![](/Uploads/2023/3/341fbb99ad4ae3413605c2543751be98_DSC_0070.JPG)
![](/Uploads/2023/3/63e9cd27b92673f41ac130c4bf8dbbe6_DSC_0072.JPG)
![](/Uploads/2023/3/5fcaa5be9fc57401046c51c3f0cd2b5f_DSC_0077.JPG)
![](/Uploads/2023/3/299ba2203935fea7cdb940de121554d7_DSC_0083.JPG)
Στο 25’ καλό σουτ του Γκαραλιάκου, έδιωξε σε κόρνερ ο Παρλίτσης.
Στο 47’ ο Καραμπούζης έβγαλε ωραία σέντρα μέσα στην περιοχή για τον Παπακωνσταντίνου, αυτός έκανε το σουτ, απέκρουσε με υπερένταση ο κίπερ.
Ένα λεπτό αργότερα, ύστερα από πάσα του Πασιά, ο Αντώνης Γκαραλιάκος έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα για το 3-0.
Στο 66’ ο Λέανδρος Τσατσελάρι με πολύ ωραίο σουτ έκανε το 4-0.
![](/Uploads/2023/3/c9ef6935eb814e0dcb66059aeb43d86e_DSC_0088.JPG)
![](/Uploads/2023/3/48393822350c52e675aae5bbb6c9542a_DSC_0090.JPG)
![](/Uploads/2023/3/9bff8cb807cd7a70f1f457ff2607b019_DSC_0112.JPG)
![](/Uploads/2023/3/4a443cf24072e87d5befd05c47650d84_DSC_0114.JPG)
Στο 71’ ύστερα από κόρνερ του Γκαραλιάκου, Λάϊος και Κούλπας μπήκαν στη φάση, η μπάλα φάνηκε πως πέρασε τη γραμμή, εκεί όπου την έβγαλε ο Κουτσικούλης, όμως το γκολ δεν μέτρησε.
Και στο 82’ σέντρα από αριστερά του Κουρτεσιώτη και ο Κωνσταντίνος Μακρής με πλασέ έκανε το τελικό 5-0.
![](/Uploads/2023/3/5b74b82230b76adef7066429b8e83a32_DSC_0099.JPG)
Αχιλλέας Φαρσάλων (Κώστας Νεμπεγλέρας): Σταυράκης (65’ Τσαπραΐλης), Λάϊος, Χατζηλιάδης (69’ Κούλπας), Καραμπούζης (65’ Μπρόσκα), Κουρτεσιώτης, Αετόπουλος, Τσατσελάρι, Γκαραλιάκος, Παπακωνσταντίνου (69’ Ματούλας), Πασιάς, Κερμελίδης (46’ Μακρής).
![](/Uploads/2023/3/d9ab01b3fbcce169dce1fb3b7594f4bb_DSC_0093.JPG)
Πελασγιώτιδα (Κώστας Μπακατσής): Παρλίτσης, Σέντζας (52′ Γκρίμπας), Ιορδανίδης, Κουπατσιάρης, Κουτσικούλης Φώλιας, Δημητρόπουλος, Καλούσης (72′ Χολέβας), Οσμάνι (72′ Βαρσάμης), Κουσιώρας (84′ Σπανός), Τσιουραντάνης (84′ Τζήκας).
![](/Uploads/2023/3/5aca1e67c20812356a844a90534cc4dc_DSC_0085.JPG)
Διαιτητική τριπλέτα: Κοντογιώργος, Διχρης, Σκριάπας.
![](/Uploads/2023/3/4d2cc3cd12a2cf4bf95d2480e27e8eeb_DSC_0126.JPG)
![](/Uploads/2023/3/64704a4062b8831d5843454d15f4b2ed_DSC_0127.JPG)
![](/Uploads/2023/3/1bf45db49e712888774b5b5e4b094afa_DSC_0132.JPG)
![](/Uploads/2023/3/9ce062361b2fd62eee929149a2daa9b6_DSC_0139.JPG)
![](/Uploads/2023/3/d22df1f5ae5a7ecc81829b23cdac6a40_DSC_0147.JPG)