![](/Uploads/2023/2/66dfa2b712dc0b641de3b893bd7d05fb_333603202_3154529378177426_3165159898219189067_n.jpg)
Ο Αχιλλέας Φαρσάλων αναδείχθηκε ισόπαλος με τον Όλυμπο Γόννων (0-0) και σε συνδυασμό με την νίκη της ΑΕ Κιλελέρ κόντρα στον Δαμασιακό η διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων αυξήθηκε στους 4 βαθμούς καθώς ο Αχιλλέας Φαρσάλων έφτασε τους 48 βαθμούς ενώ η ΑΕ Κιλελέρ έχει 52.
Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την ομάδα του Αχιλλέα να έχει τον απόλυτο έλεγχο και να προσπαθεί να διασπάσει την αμυντική λειτουργία του Ολύμπου κυρίως από τα πλάγια.
![](/Uploads/2023/2/f592d16e22335ff5f84755593b0f1aae_333250388_212118904641517_9045608889285287852_n.jpg)
![](/Uploads/2023/2/fff524b3d9bf15bf4f9483dd84c92271_333239805_230319499430659_3677418823155713808_n.jpg)
![](/Uploads/2023/2/1a63e5db9c8ae4a673a0790d5ed93c06_333450220_618887620076742_4125874147404109880_n.jpg)
Στο 10′ ο Μακρής έκανε την σέντρα από τα δεξιά με τον Παπακωνσταντίνου να μην καταφέρνει να βάλει καλά το κεφάλι και η μπάλα να περνάει λίγο άουτ. Ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Κερμελίδης βρέθηκε σε θέση βολής όμως ο Παπαζήσης απέκρουσε το πλασέ του.
Στο 20′ ο Γκαμπέτας εκτέλεσε με δύναμη ένα φάουλ με τον Σταυράκη να διώχνει με δυσκολία σε κόρνερ. Στο 30′ ο Γκαραλιάκος έσπασε στον Ματούλα με αυτόν να σουτάρει λίγο άουτ. Ίδια κατάληξη είχε και η προσπάθεια του Γκαραλιάκου λίγο αργότερα.
Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι είχαν δύο καλές στιγμές όταν στο 50′ ο Μάντζαρης σούταρε δυνατά με τον Σταυράκη να διώχνει με δυσκολία σε κόρνερ ενώ λίγο αργότερα ο Κίτσιος πλάσαρε λίγο άουτ.
![](/Uploads/2023/2/453217b44b651307f29137c9df2a7b90_333473300_664406615684437_5716988136850681763_n.jpg)
![](/Uploads/2023/2/23c3a5ccc13ca55aaf47e4f2d79cdf1c_333500126_1587212561798818_4595078719096223685_n.jpg)
![](/Uploads/2023/2/eb558d39e19ce3f5b6a7cc3b7b06e657_333503958_949185666518779_9009027624742201431_n.jpg)
Οι παίκτες του Αχιλλέα συνέχισαν να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων όμως η αμυντική λειτουργία των φιλοξενούμενων σταματούσε οποιαδήποτε επιθετική προσπάθεια πριν γίνει η τελική προσπάθεια.
Στο 65′ ο Μακρής πάσαρε στον Ματούλα το σουτ του οποίου πέρασε λίγο άουτ. Στο 75′ ο Κούλπας έκανε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κουρτεσιώτη με την μπάλα να καταλήγει άουτ.
Ενώ ίδια κατάληξη είχε και η προσπάθεια του Καραμπούζη λίγο αργότερα. Στο 85′ ο Τσατσελάρι εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά με τον Κούλπα να στέλνει την μπάλα μόλις άουτ. Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης χάθηκε η μεγαλύτερη ευκαιρία για την ομάδα του Αχιλλέα να πάρει το τρίποντο.
Ο Φουρίκης πάτησε περιοχή από τα αριστερά με τον Παπαζήση να τον ανατρέπει μέσα στην περιοχή και τον διαιτητή της αναμέτρησης να υποδεικνύει την έσχατη των ποινών.
Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κουρτεσιώτης με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Παπαζήση και έτσι παρέμεινε το 0-0 έως και την λήξη της αναμέτρησης.
![](/Uploads/2023/2/dcce67705052e4dbde70656ac78a1e80_333572018_5905461772879029_7459529336640598110_n.jpg)
Αχιλλέας Φαρσάλων (Κώστας Νεμπεγλέρας): Σταυράκης, Κούλπας, Χατζηλίαδης, Καραμπούζης, Κουρτεσιώτης, Λάιος, Γκαραλιάκος (65′ Πασσιάς), Μακρής (81′ Φουρίκης), Παπακωνσταντίνου, Ματούλας (81′ Τσατσελάρι), Κερμελίδης.
![](/Uploads/2023/2/f98065a7a7f0d69f1a82efb53ca7f3c2_333427975_759120432449404_210342735211589791_n.jpg)
Όλυμπος Γόννων (Δ. Κωστής): Παπαζήσης, Γκαμπέτας, Αλεξόπουλος, Γκουγκουλιάς, Κακούσιος, Σερίφης, Κολτσίδας, Ζαϊρές Γ., Γαγάρας, Μάντζαρης, Κίτσιος.
Διαιτητική τριπλέτα: Ντελέζος, Κοτούμπας, Γκαρέλης.