![](/Uploads/2023/1/7c187d90520eeb80db6c8779cbd80718_326741063_2436266019907004_5076173088036893994_n.jpg)
Την νίκη με σκορ 0-3 στο Μακρυχώρι σημείωσε η ομάδα του Αχιλλέα Φαρσάλων απέναντι στον Αετό Μακρυχωρίου στην 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α’ ΕΠΣΛ DETOX.
Αρχικά μόλις στο 5′ ο Ματούλας με έξυπνη πάσα βρήκε στον χώρο τον Κουρτεσιώτη ο οποίος πάτησε περιοχή από τα αριστερά όμως τον σταμάτησε ο Τσικρίκης.
Στο 15′ ο Κούλπας κέρδισε φάουλ λίγο έξω από την περιοχή. Ο Κουρτεσιώτης εκτέλεσε η μπάλα σταμάτησε στο τείχος όμως ο επερχόμενος Παπακωνσταντίνου “τσίμπησε” έξυπνα και με πλασέ από τα δεξιά της περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.
![](/Uploads/2023/1/17b750972c41a988bbd7fc9483a45cd0_326298778_1214420366174305_8061471103927745706_n.jpg)
Εν συνεχεία οι φιλοξενούμενοι είχαν κάποιες καλές στιγμές με ένα σουτ του Ματούλα που πέρασε λίγο άουτ ενώ ίδια κατάληξη είχε και η προσπάθεια του Λάιου. Στο 30′ ο Κουρτεσιώτης πάσαρε στον Κερμελίδη όμως ο Τσικρίκης είχε και πάλι “απάντηση”.
Στο 40′ χάθηκε η μεγαλύτερη ευκαιρία για την ομάδα του Αχιλλέα, όταν ο Πασσιάς έγινε αποδέκτης της πάσας του Ματούλα όμως το συρτό σουτ που επιχείρησε σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι. Ενώ στο 43′ η κεφαλιά του Κούλπα πέρασε ελάχιστα άουτ.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αχιλλέας συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων. Η πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος καταγράφηκε στο 55′ όταν ο Παπακωνσταντίνου τροφοδότησε τον Κερμελίδη όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε άουτ. Ίδια κατάληξη είχε και η προσπάθεια του Ματούλα στο 65′.
![](/Uploads/2023/1/f26abd0182380b0f31a253763450e663_326267283_568043388300652_4845991061420962297_n.jpg)
Στο 70′ ο Ματούλας πάτησε περιοχή σούταρε με τον Τσικρίκη να διώχνει με δυσκολία. Στο 74′ ο Φουρίκης έκανε το σουτ με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ.
Στο 82′ ο Αετός έχασε την πρώτη του καλή στιγμή όταν ο Νικολακούλης εκτέλεσε με δύναμη το φάουλ με τον Σταυράκη να διώχνει με δυσκολία σε κόρνερ.
Στο 85′ ο Αχιλλέας κατάφερε να πάρει αέρα δύο τερμάτων όταν ο Παπακωνσταντίνου έγινε αποδέκτης της μπάλας πάτησε περιοχή και με δυνατό σουτ πέτυχε το 0-2 και παράλληλα το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.
Το τελικό 0-3 το πέτυχε στο 90+2′ ο Φουρίκης με δυνατό σουτ στην κίνηση μέσα από την μικρή περιοχή μετά από σέντρα του Τσατσελάρι από τα αριστερά.
![](/Uploads/2023/1/b80d0d0ed7e306f59a7019f164f4af15_326548941_1217808505495129_329880668271371378_n.jpg)
Αετός Μακρυχωρίου (Κώστας Κολομητρούσης): Τσικρίκης, Νικολακούλης, Γραβάνης, Κυρίτσης (52′ Γιαννακόπουλος) , Πέππας, Χουτεσιώτης, Γκαμπούρας, Μπλάντας (57′ Λάλλας), Καζάκος, Χριστοδουλόπουλος (82′ Σαμαράς), Τσαπατόρης.
![](/Uploads/2023/1/b70d5be0457a0f39538e418fa6bca687_326435695_1812930472456393_110868838646872683_n.jpg)
Αχιλλέας Φαρσάλων (Κώστας Νεμπεγλέρας): Σταυράκης, Κούλπας, Χατζηλίαδης (57′ Τσατσελάρι), Καραμπούζης, Κουρτεσιώτης, Λάιος, Καραλούλης (57′ Φουρίκης), Ματούλας, Πασσιάς, Παπακωνσταντίνου, Κερμελίδης (57′ Γκαραλιάκος).
![](/Uploads/2023/1/02439f1cc0bd5fe3ffb4756f812a2c1a_326390880_1785135825193867_629148384975846248_n.jpg)
Διαιτητική τριπλέτα: Κοντογιώργος, Στάικος, Παπαγεωργίου.